پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: بازدید رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از ساماندهی مسیل کال پسته بجنورد

بازدید رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از ساماندهی مسیل کال پسته بجنورد

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی، دادستان بجنورد و فرماندار این شهرستان با حضور در محل کارگاه ساماندهی مسیل کال پسته بجنورد در محدوده جوادیه از روند اجرایی ساماندهی این مسیل بازدید کردند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، سیدعقیل مرتضوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی در این بازدید، هدف از اجرای این پروژه را هدایت سیلاب‌های ناگهانی شهر بجنورد به خارج از شهر و ایمن سازی مناطق مجاور این مسیل در برابر سیلاب‌ها ذکر کرد.

وی گفت: بخش‌های مهم این مسیل به طول ۱۴ کیلومتر مطالعه شده که دو هزار و ۳۰۰ متر آن در خارج از محدوده شهر بجنورد و مابقی در داخل این شهر قرار دارد و تاکنون چندین بار لایروبی و بازگشایی شده است.

وی تصریح کرد: با دیواره سازی و ساماندهی این مسیل، از تخریب دیواره‌ها در سیلاب‌های بعدی پیشگیری می‌شود و تاکنون سه هزار و ۸۰۰ متر از این مسیل ساماندهی و دیواره سازی شده و در پروژه کنونی نیز ۳۴۰ متر دیگر از این مسیل در محدوده موسوم به «جوادیه»، ساماندهی و دیواره سازی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، گفت: با اجرای کامل ساحل سازی در دو طرف مسیل و تکمیل کف‌سازی، قابلیت هدایت سیلاب با حجم ۲۴۰ مترمکعب برثانیه وجود خواهد داشت که برای هدایت سیلاب‌هایی با دوره بازگشت ۵۰ ساله طراحی شده است.

وی توضیح داد: شهر بجنورد به لحاظ موقعیت مکانی در میان ارتفاعات قرار گرفته و ۱۱ مسیل و رودخانه مهم از داخل یا حاشیه این شهر عبور می‌کند و به همین دلیل برای پیشگیری از خسارات غیرقابل جبران، لایروبی و ساماندهی این مسیل‌ها در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای است.

کد خبر: 73333
  تاریخ خبر : 1403/02/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/05
 مدیر روابط عمومی
 66