پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: حل مشکلات ناشی از کمبود آب در بخش کشاورزی نیازمند برنامه‌ریزی است

رئیس کمیته احیاء دشت پایدار قزوین:

حل مشکلات ناشی از کمبود آب در بخش کشاورزی نیازمند برنامه‌ریزی است

رئیس کمیته احیاء دشت پایدار قزوین گفت: حل مشکلات ناشی از کمبود آب به ویژه در بخش کشاورزی نیازمند داشتن برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با قابلیت اجرا است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای قزوین، جلسه مدیریت آب رهاسازی شده سد طالقان به منظور مصارف کشاورزی دشت قزوین با حضور رئیس کمیته احیاء دشت پایدار قزوین، مدیرعامل و معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای قزوین، رئیس و جمعی از معاونین سازمان جهاد کشاورزی و نمایندگان تشکل آبران در محل سالن جلسات شرکت آب منطقه‌ای قزوین برگزار شد.

محمدتقی امان‌پور رئیس کمیته احیاء دشت پایدار قزوین در این جلسه با اشاره به موضوع مدیریت آب رها سازی شده سد طالقان جهت مصارف کشاورزی دشت قزوین اظهار داشت: لایروبی کانال های شبکه آبیاری دشت قزوین و اصلاح و بازسازی شبکه آب شرب تهران با هدف جلوگیری از هدر رفت آب و افزایش میزان بهره وری نیز باید در دستور کار قرار گیرد که برای تامین منابع مالی این موضوعات می توان از مولدسازی دارایی های دولت استفاده نمود.

در ادامه امان پور تصریح کرد: ما باید برای حل مشکلات ناشی از کمبود آب به ویژه در بخش کشاورزی طرح و برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشته باشیم.

رئیس کمیته احیای دشت پایدار قزوین گفت: به عنوان یک اقدام کوتاه مدت باید خسارت ناشی از خشکسالی و کمبود آب برآورد و از طریق صندوق بیمه برای کشاورزان جبران شود که پیگیری این موضوع بر عهده سازمان جهاد کشاورزی استان است.

این مقام مسئول ادامه داد: پیگیری جهت افزایش سهمیه آب کشاورزی دشت قزوین از  سد طالقان برای سال زراعی جاری نیز باید توسط شرکت آب منطقه ای استان پیگیری شود.

امان پور خاطرنشان کرد: مطالعه و اجرای طرح آبخیزداری جامع حوضه آبریز دریای خزر نیز به عنوان یک برنامه بلند مدت و مطالبه مهم استان که می تواند بخش عمده ای از مشکلات کشاورزان منطقه را حل نماید باید از سطوح بالا مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیس کمیته احیای دشت پایدار قزوین در بخش پایانی صحبت های خود با تاکید بر لزوم حمایت از تشکل های بخش کشاورزی به ویژه تشکل  آبران عنوان داشت: این تشکل ها باید حامی و همراه بخش حاکمیت باشند چراکه همه با هم و درکنار هم می توانیم مشکلات را حل نمائیم. اگر پیگیری و سیاست گذاری های درست داشته باشیم می توانیم با هم افزایی مشکلات را پشت سر بگذاریم.

منصور ستوده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در این جلسه اظهار داشت: در راستای کمک به رفع مشکلات ناشی از کمبود آب شبکه و کاهش میزان مشکلات کشاورزان از سال گذشته تاکنون جهت راه اندازی چاه های تلفیقی از محل اعتبارات جاری این شرکت هزینه شده و قطعات اساسی مورد نیاز جهت بهره برداری این چاه خریداری و نصب شده است.

ستوده تصریح نمود: ۶۰ کیلومتر لایروبی کانال آبیاری دشت قزوین نیز از دیگر اقدامات انجام شده در راستای جلوگیری از هدر رفت آب و مدیریت آب رهاسازی شده در کانال آبیاری دشت قزوین می باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خاطرنشان کرد: در سال گذشته با رایزنی ها و پیگیری‌های به عمل آمده و مساعدت های وزیر نیرو و معاون آب و آبفا ۹۰ میلیون مترمکعب آب از سد طالقان جهت مصارف کشاورزی دشت قزوین منتقل شد که با مدیریت مناسب و همکاری و همراهی کشاورزان به خصوص تشکل آبران این میزان برای کشت های پاییزه، بهاره و تابستانه مصرف شد.

وی در پایان افزود: در سال زراعی جاری نیز با پیگیری های بعمل آمده از ۱۵ فروردین ماه آب در کانال آبیاری دشت قزوین جاری شده و در حال حاضر نیز دبی آن ۱۰ مترمکعب در ثانیه می باشد و امیدواریم همچون سال گذشته با همراهی و همکاری کشاورزان و تشکل آبران بتوانیم این آب را بصورت مدیریت شده توزیع کنیم.

کد خبر: 73330
  تاریخ خبر : 1403/02/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/05
 خواجوی
 60