پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: بررسی طرح‌های تأمین آب شهرهای استان خراسان شمالی با حضور سرپرست حوزه آبریز اترک

بررسی طرح‌های تأمین آب شهرهای استان خراسان شمالی با حضور سرپرست حوزه آبریز اترک

نشست بررسی وضعیت طرح‌های تأمین آب شهرهای استان خراسان شمالی با حضور سرپرست حوزه آبریز اترک و حوضه‌های شمالی شرکت مدیریت منابع آب ایران در شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، سیدعقیل مرتضوی مدیرعامل این شرکت در این نشست گفت: برای رفع چالش‌های تأمین آب شرب شهر بجنورد راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در دستور کار است.

وی تصریح کرد: تأمین آب از سد شیرین دره با استفاده از آبگیر سطحی شناور در مواقع بحرانی، تأمین آب از منابع آب زیرزمینی پلنگ دره و چاه‌های پتروشیمی و همچنین اجرای طرح انتقال آب زیرزمینی سرانی به شهرها، به ترتیب راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستند.

مرتضوی گفت: به دلیل کم بارشی مداوم طی سال‌های اخیر در استان، شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین در ماه‌های گرم سال معمولا با کمبود تأمین آب مواجه هستند که برای پیشگیری از بروز مشکل در سال جاری، نشست‌های لازم با همکاران شرکت آب و فاضلاب تشکیل و تدابیر لازم اندیشیده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: حدود ۷۰ درصد استان در منطقه نیمه خشک و ۲۲ درصد استان نیز در منطقه خشک بیابانی قرار دارد و تغییر اقلیم و بروز خشکسالی نیز بر مسایل محدودیت منابع آب در استان دامن زده است.

وی بیان داشت: براساس بررسی‌های اولیه، نیاز آبی استان برای افق سال ۱۴۵۰ به مقدار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب برآورد شده است که با توجه به منابع آب موجود، حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب کمبود آب در استان وجود دارد.

مرتضوی توضیح داد: تأمین آب از طریق اجرای پروژه‌های سازگاری با کم آبی، استفاده از پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان، تأمین آب از منابع زیرزمینی کارستی و تأمین آب از پروژه‌های انتقال آب از دریا در دستور کار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی با اشاره به ذخایر آب موجود در سدهای استان گفت: در شرایط کنونی تنها ۲۳ درصد مخازن سدهای استان آب دارد و به دلیل اهمیت تأمین آب شرب شهرها، بخش عمده این آب نیز برای تامین آب شرب شهرها بلوکه شده است.

کد خبر: 73170
  تاریخ خبر : 1403/02/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/02/01
 مدیر روابط عمومی
 133