پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: ذخیره فعلی سد سفیدرود ۵۰۰ میلیون متر مکعب است/ لایروبی انهار بین مزارع موجب صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیون متر مکعبی آب می‌شود

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان:

ذخیره فعلی سد سفیدرود ۵۰۰ میلیون متر مکعب است/ لایروبی انهار بین مزارع موجب صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیون متر مکعبی آب می‌شود

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان، ذخیره فعلی آب در سد سفیدرود را ۵۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان، وحید خرّمی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران گفت: ذخیره فعلی آب در مخزن سد سفیدرود ۵۰۰ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با بلند مدت ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد یعنی در سال‌های با وضعیت آبی مناسب، ما در این موقع بیش از دو برابر ذخیره فعلی سد سفیدرود، ذخیره آب داشتیم.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان افزود: ذخیره ۵۰۰ میلیون متر مکعبی فعلی آب در مخزن سد سفیدرود نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد، به طوری که در سال گذشته در همین زمان ذخیره آب سد ۵۳۰ میلیون متر مکعب بود، بنابراین ما سالی همانند سال قبل را پیش رو خواهیم داشت.

خرّمی در پاسخ به این پرسش که چند هکتار از آب مورد نیاز اراضی شالیزاری گیلان از سد سفیدرود و چند هکتار از منابع سنتی دیگر تامین می‌شود، بیان داشت: ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان است که از این میزان ۷۰ درصدش یعنی ۱۷۲ هزار هکتار مستقیما آبخور سد سفیدرود هستند.

وی افزود: استان گیلان دارای ۹ هزار هکتار آب بندان است که بعنوان بالانس در فصل آبیاری استفاده می شوند و هم اکنون تمامی آنها آبگیری شده اند و آماده ایم که به استقبال فصل کشت برویم.

مدیرعامل آب گیلان اضافه کرد: ما هرساله حدود ۵۰۰ کیلومتر طول کانال های اصلی و انهار اصلی درجه یک و دو استان را لایروبی می کنیم که تا این لحظه طبق برنامه ۳۰۰ کیلومتر از عدد مذکور لایروبی شده است و حتی این امکان وجود دارد تا پیش از آبگذاری، لایروبی انجام شده در استان از ۵۰۰ کیلومتر تجاوز کند. 

وی خاطرنشان کرد: این امر کمک خواهد کرد که آب با سرعت و اتلاف کمتر به مزارع برسد و در ادامه مسیر هم کشاورزان محترم باید مانند سال های قبل، بلکه با دقت بیشتر انهار آب رسان بین مزارع را که تنها به صورت سنتی و با ابزار دست قابل لایروبی است، تمیز کنند زیرا با این کار از هدر رفت حدود یکصد میلیون متر مکعب آب در بین مزارع مردم جلوگیری می‌شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: آب منطقه‌ای گیلان ۴۵۴ ایستگاه پمپاژ دارد که بیش از ۹۰۰ پمپ سنگین در این ایستگاه‌ها نصب هستند. هیچ یک از این ایستگاه‌ها سال گذشته خاموش و از مدار خارج نبودند و امسال نیز ان‌شاء‌الله همینگونه خواهد بود. همچنین آب گیلان ۳۰۰ چاه عمیق دارد که در سال جدید نیز همانند سال گذشته تلاش خواهد شد تا همگی بدون وقفه در مدار باشند.

خرمی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۲ هیچگونه افزایش قیمت آب بهاء نداشته‌ایم، بیان داشت: ما در دو سال گذشته در شرایط سخت کم آبی همراهی و همیاری مردم و مسئولین را تمرین کردیم و سخت ترین سال آبی را پشت سر گذاشتیم آنهم با کمترین نقصان ، بنابراین در سال ۱۴۰۳ نیز که سال جهش تولید با مشارکت مردم است با تکیه بر اعتماد متقابل مسبوق به سابقه هم افزایی بیشتری خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان از رهاسازی آب در نیمه دوم اردیبهشت خبر داد و اظهار داشت: از کشاورزان محترم تقاضا داریم که از ذخایر داخلی و در دسترس آب برای انجام مقدمات کشاورزی و خزانه‌گیری استفاده کنند تا بتوانیم از آب سد برای نشاء و مراحل بعد از آن استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: از کشاورزان محترم می‌خواهیم ضمن رعایت تقویم زراعی جهاد و کشاورزی استان گیلان نسبت به انجام بیمه محصولات کشاورزی خود جهت بهره مندی از مزایای آن در صورت ضرورت اقدام کنند.

کد خبر: 72995
  تاریخ خبر : 1403/01/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/20
 دبیر خبر
 204