پنجشنبه, 3 خرداد 1403
مشروح خبر :: اجرای ۱۶ پروژه برای تأمین آب شرب مشهد در سال ۱۴۰۳/ موجودی آب سد دوستی ۵ درصد است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی خبر داد:

اجرای ۱۶ پروژه برای تأمین آب شرب مشهد در سال ۱۴۰۳/ موجودی آب سد دوستی ۵ درصد است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی از طراحی ۱۶ پروژه برای تامین آب شرب شهر مشهد در سال ۱۴۰۳ و عبور از پیک مصرف تابستان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، محمدعلی نعمت‌نژاد اعتبار مورد نیاز این پروژه‌ها را ۴ هزار و ۴۷۲ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اعتبار مورد نیاز پروژه ها ی مذکور مصوب و چنانچه به موقع تامین شود، با اجرا این پروژه‌ها که توسط دو شرکت آب منطقه‌ای و آبفای مشهد در حال اجرا می‌باشد و نیز همراهی مردم، آب مورد نیاز کلانشهر مشهد در سال آینده تامین می‌شود.

وی نیاز آبی مشهد در تابستان سال آینده را ۱۳۲۰۰ لیتر بر ثانیه برآورد کرد و افزود: توان تولید آب از منابع موجود برای شهر مشهد، بدون در نظر گرفتن ذخیره ۴ سد تامین کننده آب شرب مشهد، ۷۱۵۰ لیتر بر ثانیه است و بنابراین حدود ۶۰۵۰ لیتر بر ثانیه ناترازی داریم.

 مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان رضوی موجودی آب ۴ سد دوستی، کارده، طرق و ارداک را که تامین کننده بخشی از آب شرب مشهد بوده‌اند تا روزهای پایانی اسفند ۱۴۰۲به ترتیب ۵ درصد ۱۳ درصد ۱۲درصد و ۱۳ درصد اعلام و اظهار امیدواری کرد که با افزایش بارندگی حجم ذخیره آبی سدها بهبود پیدا کند.

وی درعین حال به این نکته هم اشاره کرد که برنامه‌ریزی تامین آب شرب مشهد برای سال آینده در حالت بدبینانه، بدون در نظر گرفتن سدها انجام شده است.

 نعمت‌نژاد میزان بارندگی در استان خراسان رضوی و شهر مشهد در سال آبی جاری را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: با وجود آنکه پایان سال ۱۴۰۲ در استان ۷۸.۹ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش دارد اما همین میزان بارندگی نسبت به دوره دراز مدت ۲۸ ساله که ۱۱۷ و نیم میلی‌متر بوده ۳۲.۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ در شهر مشهد هم با وجود افزایش ۱۴۶ درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل، اما نسبت به بارندگی بلند مدت ۱۱.۷ درصد کاهش بارندگی داریم.

وی افزود: از ابتدای سال آبی تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ در استان با ۸۷.۸ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که نسبت به دوره دراز مدت که ۱۳۷ و نیم میلی‌متر بوده ۳۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد؛ در شهر مشهد نیز با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل، نسبت به متوسط بلند مدت ۲۵ درصد کاهش بارندگی داریم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد که ورودی آب به مخازن سدها افزایش پیدا کند اما تاکید کرد که کارشناسان آب منطقه خراسان رضوی برای شرایط بدبینانه، برنامه‌هایی را طراحی و در دست اجرا دارند که تامین آب شرب کلانشهر مشهد و سایر شهرهای استان با مشکلی مواجه نشود.

 نعمت نژاد همچنین گفت: در حوزه حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی نیز، نظارت بر بهره‌برداری از منابع مجاز، جلوگیری از حفر و بهره‌برداری چاه‌های غیر مجاز، لایروبی مسیل‌ها و رودخانه‌ها، رفع تصرف از بستر و حریم رودخانه‌ها نیز به طور جدی در دستور کار شرکت آب منطقه خراسان رضوی و امورهای منابع شهرستان‌های استان قرار دارد.

 مدیرعامل آب منطقه خراسان رضوی در خصوص وضعیت منابع آبی استان با اشاره به اینکه بر اساس آمار، ۷۴ درصد از پهنه استان خراسان رضوی خشک و ۲۶ درصد دارای اقلیم نیمه خشک است گفت: به دلیل برداشت‌های غیر اصولی از منابع زیرزمینی آب در سنوات گذشته، آسیب‌های جدی به آبخوان‌ها در خراسان رضوی وارد شده است و از ۳۷ محدوده مطالعاتی استان، ۳۴ محدوده ممنوعه و ممنوعه بحرانی است.

 وی افزود: بر اساس آمار سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰حجم آب تجدید پذیر استان ۲ میلیارد و ۹۳۱ میلیون مترمکعب بوده است و براساس ورودی و خروجی آبخوان‌ها در همان تاریخ ۹۵۲ میلیون مترمکعب کسری مخزن داشته‌ایم. وی تعداد چاه‌های آب مجاز فعال در استان را ۱۶هزار و ۵۱۹ حلقه ذکر کرد و گفت: از این تعداد ۱۰ هزار و ۱۰۰ حلقه چاه کشاورزی و ۶۵۰۰ حلقه نیزسایر مصارف است.

نعمت نژاد تعداد چاه‌های آب غیرمجاز شناسایی شده در استان را ۶۵۳۸ حلقه عنوان کرد و گفت: از سال ۹۲ تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۴هزار و ۹۶۲ حلقه چاه غیرمجاز با حجم برداشت ۳۲۹ میلیون مترمکعب را مسدود کرده‌ایم؛ در سال ۱۴۰۱ نیز ۱۳۷۲ حلقه چاه غیر مجاز با برداشت سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب مسدود شده است و ۱۶۱۵ حلقه چاه غیرمجاز دیگر در سال ۱۴۰۲ مسدود شده که سالانه ۳۲ میلیون مترمکعب برداشت غیرمجاز داشته‌اند.

 محمدعلی نعمت نژاد اضافه برداشت چاه‌های مجاز را به عنوان یک معضل اساسی مورد اشاره قرار داد و گفت: برای کنترل اضافه برداشت چاه‌های مجاز، ۹۶ درصد چاه‌های کشاورزی را که واجد شرایط بوده‌اند، تاکنون به کنتور هوشمند مجهز کرده‌ایم و از طریق سیستم پایش از راه دور که در ساختمان ستاد شرکت آب منطقه‌ای و نیز در دو شهرستان تربت جام و تربت حیدریه مستقر شده، برداشت چاه‌های کشاورزی را کنترل می‌کنیم.

 وی این اقدامات را در راستای تکالیفی که سند سازگاری با کم آبی برعهده شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گذاشته عنوان کرد و افزود: از سال ۱۳۹۰تا سال ۱۴۰۰ در حوزه رودخانه‌ها ۳۳۶۷ هکتار بازگشایی و رفع تصرف انجام شده است در سال ۱۴۰۱ نیز ۳۴۱ هکتار و در سال ۱۴۰۲ هم ۲۹۷ هکتار رفع تصرف و بازگشایی انجام شده و در مجموع ۱۰ سال گذشته ۳۹۸۶ هکتار از حریم و بستر رودخانه‌ها رفع تصرف و بازگشایی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی عبور از پیک مصرف تابستان ۱۴۰۲ را کار بزرگ مدیران و کارشناسان دو شرکت آب منطقه‌ای و آبفای مشهد عنوان کرد و گفت: باتوجه به پیش‌بینی‌ها و برآوردهای کارشناسی در خصوص مشکلات تامین آب شرب مشهد در تابستان ۱۴۰۲، از سال قبل مطالعات و برنامه‌ریزی آغاز و پروژه‌هایی تعریف شد که اتصال ۳۰ حلقه چاه دستگاه‌های دولتی، کیفی‌سازی چاه‌های آب، حفاری چاه‌های جدید، اجرای مخازن ذخیره آب در مشهد، اجرای خطوط لوله جمع آوری آب چاه‌های داخل شهر و طراحی و اجرای سیستم پمپاژ از سطح در سد دوستی با ظرفیت ۳ متر مکعب بر ثانیه از آن جمله بود که کارشناسان آب منطقه‌ای با حرکت جهادی و شبانه روزی این پروژه‌ها را اجرا کردند و از پیک مصرف آب در تابستان ۱۴۰۲ عبور کردیم.

 وی در پایان به نقش بی‌بدیل تشکل‌های کشاورزی در اجرای پروژه‌های تامین آب هم اشاره کرد و افزود: درحال حاضر با ۳۰ تشکل کشاورزی در استان تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم که اقدامات انجام شده در زمینه بهره‌برداری از چاه‌ها، مصرف برق و سایر مسائل و به ویژه پیوست اجتماعی پروژه‌های تامین آب نقش تشکل‌های کشاورزی پررنگ و موثر بوده است.‌

کد خبر: 72982
  تاریخ خبر : 1403/01/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1403/01/19
 کارشناس روابط عمومی
 225