جمعه, 11 اسفند 1402
مشروح خبر :: تأمین ۷۰ درصد آب شرب اردبیل از سد یامچی/ برداشت‌های بی‌اندازه منابع آب زیرزمینی مرکز استان را با تنش مواجه کرده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل عنوان کرد:

تأمین ۷۰ درصد آب شرب اردبیل از سد یامچی/ برداشت‌های بی‌اندازه منابع آب زیرزمینی مرکز استان را با تنش مواجه کرده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: ۷۰ درصد آب شرب شهرهای اردبیل ، سرعین و روستاهای اطراف از سد یامچی و مابقی از چاه‌های عمیق موجود در دشت اردبیل تأمین می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، علی حیدری اناری رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهار داشت: به جهت تغییرات گسترده اقلیمی، کاهش سطح بارندگی و پوشش برفی کوه‌های اطراف و از طرفی دیگر افزایش محسوس دما و بالا رفتن سرعت تبخیر، ورودی آب به سدهای استان به ویژه سد یامچی به عنوان منبع اصلی تأمین آب شرب اردبیل، به شدت در حال کاهش است.

حیدری اناری با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ها از سال‌های قبل در استان آغاز و در سال آبی جاری وارد مرحله بحرانی شده، ادامه داد: درصد بارندگی‌ها در استان نسبت به کوتاه مدت ۴۰ درصد و نسبت به بلند مدت نیز ۶۰ درصد کاهش یافته و از سوی دیگر جریان روان آب‌های روخانه‌های استان نیز با ۶۰ درصد کاهش مواجه شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از مخازن سدهای استان در حال حاضر خالی است، افزود: مجموع ظرفیت سدهای استان در کل ۳۸۲ میلیون مترمکعب است که در شرایط فعلی فقط ۱۱۶ میلیون متر مکعب آن پر و دارای آب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با تأکید بر اینکه تأمین آب شرب مرکز استان با شرایط پیچیده‌ای رو به رو شده است، گفت: مهاجرت و تجمیع نصف آمار جمعیت کل استان در مرکز استان، منجر به افزایش نیاز آبی و استفاده حداکثری از منابع شده است. 

حیدری اناری خاطرنشان کرد: این در حالی است که از ظرفیت ۵۶ میلیون مترمکعبی سد یامچی فقط ۱۶.۸ میلیون متر مکعب آن دارای آب است که بیش از سه میلیون مترمکعب آن نیز را نیز حجم مرده و غیرقابل استفاده تشکیل می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه زنگ خطر کم آبی در استان اردبیل به صدا درآمده است، ادامه داد: برداشت‌های بی‌حد و اندازه از آبخوان دشت اردبیل توسط چاه‌های کشاورزی طی دهه‌های گذشته باعث ازبین رفتن حدود یک سوم از منابع آب‌های زیرزمینی مرکز استان شده که به جهت این اضافه برداشت‌ها رفته رفته آب‌های زیرزمینی این دشت کیفیت خود را از دست داده و  علاوه بر خطر فرونشست دشت، در آینده نزدیک این آب حتی برای زراعت هم غیرقابل استفاده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بیان داشت: احداث تصفیه‌خانه آرسنیک‌زدایی جهت تصفیه آب چاه‌های موجود و شکستن فلزات و عناصر سنگین، انتقال آب از چشمه گور گور با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و ارتقا تصفیه خانه فعلی از جمله طرح‌های موجود جهت جبران کمبود آب مرکز استان است.

 

کد خبر: 70384
  تاریخ خبر : 1402/09/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/12
 علی پورخیری
 182