جمعه, 11 اسفند 1402
مشروح خبر :: برداشت 7 میلیون مترمکعب آب از طریق چاه‌‌های غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد

برداشت 7 میلیون مترمکعب آب از طریق چاه‌‌های غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد از برداشت سالانه هفت میلیون متر مکعب آب از طریق چاه‌های غیرمجاز این استان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، آرش مصلح مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اظهار داشت: ۳۰۰ چاه غیرمجاز زیر ۲۰ متر در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که سالانه ۷ میلیون متر مکعب آب از آن‌ها برداشت می‌شود که البته طبق تعریف وزارت نیرو، چاه‌های زیر ۲۰ متر، آب زیرزمینی محسوب نشده، بلکه زیرسطحی هستند.

وی، با اشاره به اینکه یک هزار و ۱۰۰حلقه چاه فاقد پروانه در این استان شناسایی شده است، عنوان کرد: از این تعداد ۲۰۰ حلقه چاه، آب شرب بوده که در اختیار شرکت آب و فاضلاب با هدف تأمین آب شرب روستایی و شهری است.

مصلح، ابراز داشت: همچنین ۴۰۰ مورد چاه خانگی بوده که بخش زیادی از آن در شهرستان بهمئی است، یعنی برخی افراد در حیاط منزل خود اقدام به حفر چاه کرده که بدون شک بعد از تکمیل و بهره برداری از پروژه آبرسانی به شهرستان بهمئی از طریق سد کوثر، این چاه‌ها پر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، افزود: چاه‌های خانگی بر اساس قانون نیاز به داشتن مجوز ندارند ولی در آماربرداری، افراد ملزم بوده اطلاعات چاه را در اختیار مأموران قرار دهند.

مصلح، با اشاره به اینکه ۲۰۰ حلقه چاه نیز در بخش صنایع بوده که فاقد پروانه هستند ولی غیر مجاز نیستند، ادامه داد: همچنین ۳۰۰ حلقه چاه کشاورزی غیر مجاز بوده که البته از سال ۸۵ تاکنون ۵۹۶ چاه دیگر غیر مجاز کشاورزی پر شده است.

وی، یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون ۴۴ حلقه، سال گذشته ۸۰ حلقه و سال ۱۴۰۰ نیز ۷۵ حلقه چاه غیر مجاز را پر کردیم که هم اکنون ۳۰۰ حلقه چاه دیگر مانده که طبق برنامه ریزی‌های انجام شده تعیین تکلیف خواهند شد.

مصلح، بیان داشت: برداشت از چاه‌های غیر مجاز از یک لیتر تا ۴ لیتر در ثانیه داریم و در مجموع سالانه ۷ میلیون متر مکعب برداشت می‌شود و کل مصرف آب زیرزمینی اعم از چاه‌های غیر مجاز و دارای مجوز در سال ۱۱۰ میلیون متر مکعب است.

کد خبر: 70277
  تاریخ خبر : 1402/09/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/09/07
 مسئول روابط عمومی
 58