جمعه, 29 تیر 1403
مشروح خبر :: منابع آب مشگین‌شهر پاسخگوی کشت محصولات آب‌بر نیست

مدیر منابع امور آب شهرستان:

منابع آب مشگین‌شهر پاسخگوی کشت محصولات آب‌بر نیست

مدیر منابع امور آب مشگین شهر گفت: منابع آب مشگین شهر پاسخگوی کشت محصولات آب بر در این شهرستان نیست و شورای حفاظت منابع اب شهرستان برای جلوگیری از کشت این محصولات باید اقدامات لازم را انجام دهد.

به گزارش شبکه خبری ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، ارسلان فرجی با اشاره به اقدامات این شرکت برای تأمین آب شهرستان مشگین‌شهر بیان کرد: در حاشیه اهرچایی و قره‌سو محصولات آب‌بر مانند برنج و هندوانه در سطح ۲۵۰ هکتار کشت می‌شود که ضروری است مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به تغییر الگوی کشت و جایگزینی محصولات با درنظر گرفتن منابع آبی موجود و نیازها و ملاحظات کشاورزان اقدام کند.

وی با تشریح اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای تأمین آب پایدار مشگین‌شهر گفت: میزان پیشرفت فیزیکی فاز اول طرح آبرسانی این شهرستان به ۴۰ درصد رسیده و تکمیل آن نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است.

فرجی اضافه کرد: طرح آبرسانی مشگین شهر به طول ۱۶ کیلومتر در ۲ فاز در دست اجراست که فاز نخست آن به طول ۶ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در دست اجرا است.

مدیر منابع امور آب مشگین شهر ادامه داد: فاز دوم طرح آبرسانی مشگین شهر هم به طول ۱۰ کیلومتر در دست مطالعه است و با تامین اعتبارات لازم از محل ماده ۵۶ تا ۲ سال آینده اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه تأمین آب شهرستان مشگین‌شهر به آب‌های سطحی بسته است، گفت: شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بحث اجرای خط انتقال آب از سد احمد بیگلو به تصفیه‌خانه را در اولویت قرار داده است.

فرجی با بیان اینکه با تکمیل فاز اول و دوم طرح آبرسانی مشگین‌شهر، آب آشامیدنی این شهر تا سال ۱۴۱۰ به شکل پایدار تأمین خواهد شد، افزود: میزان مصرف آب آشامیدنی در مشگین شهر ۳۰۰ لیتر بر ثانیه بوده که این میزان مصرف آب در تابستان به بالای ۴۰۰ لیتر در ثانیه می‌رسد.

وی درباره قطع مکرر آب در شهرستان مشگین‌شهر افزود: دلیل اصلی قطعی آب در این شهرستان مربوط به رانش کوه در محل تصفیه خانه است که سبب خروج خط اصلی آب از مدار می‌شود.

خسارت ۵۰۰ میلیارد ریالی سیل به شبکه آب مشگین‌شهر

مدیر امور آب مشگین‌شهر با بیان اینکه سیل اخیر ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به شبکه آب مشگین شهر وارد کرد، افزود: از بابت آب گرفتگی شبکه احمد بیگلو، راه‌های دسترسی این شبکه، انباشت رسوبات در داخل رودخانه‌ها، تغییر مسیل‌ها ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به شبکه آب مشگین شهر وارد شد و پیگیر هستیم برا ی جبران خسارت اعتبارات لازم اختصاص داده شود.

فرجی اظهار کرد: سیل علاوه بر اینکه منجر به افزایش حجم ذخیره سدهای سبلان و احمد بیگلو شد ولی خسارت‌هایی را به دنبال داشت که پیگیر جبران این خسارت‌ها هستیم.

کد خبر: 68632
  تاریخ خبر : 1402/07/03
 علی پورخیری
 151