سه‌شنبه, 14 آذر 1402
مشروح خبر :: سد دشت پلنگ از مهمترین طرح‌های عمرانی استان بوشهر است/ جلوگیری از تخلیه بیش از ۷۲ میلیون مترمکعب آب به خلیج فارس

استاندار بوشهر:

سد دشت پلنگ از مهمترین طرح‌های عمرانی استان بوشهر است/ جلوگیری از تخلیه بیش از ۷۲ میلیون مترمکعب آب به خلیج فارس

استاندار بوشهر با بیان اینکه سد دشت پلنگ از مهمترین طرح‌های عمرانی استان بوشهر است، گفت: با احداث این سد از تخلیه بیش از ۷۲ میلیون مترمکعب آب به خلیج فارس جلوگیری می‌شود؛ بر همین اساس تسریع در تکمیل این سد جزو اولویت‌های استان است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای بوشهر، احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر در حاشیه بازدید از سد دشت پلنگ اظهار داشت: در شهرستان دشتی، چندین پروژه مهم همزمان در دست اجرا است که سد دشت پلنگ جزو مهم‌ترین طرح‌های اجرایی است.

وی با ابراز رضایت از روند اجرای پروژه افزود: با ایجاد زیرساخت‌های لازم و رفع موانع، اکنون این پروژه فعال است و انتظار داریم در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.

استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: پروژه سد دشت پلنگ در دو شیفت کاری فعال است و مجری طرح باید با تسریع در کار، ضمن رعایت استانداردهای لازم، در کمترین زمان ممکن نسبت به‌ تکمیل این طرح حیاتی اهتمام ورزد.

محمدی‌زاده با بیان اینکه پیشرفت سد دشت پلنگ در شروع دولت سیزدهم حدود ۱۱ درصد بوده، گفت: اکنون و با تلاش شبانه روزی، پیشرفت این سد به ۳۵ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه سد دشت پلنگ یکی از معدود طرح‌های دارای فاینانس خارجی استان بوشهر است، ابراز داشت: اعتبار فاینانس این سد ۳۲۵ میلیون یوان چین است که ۸۵ درصد آن توسط فاینانسور و ۱۵ درصد توسط کارفرما تأمین می‌‌شود.

استاندار بوشهر افزود: با احداث این سد، ضمن جلوگیری از وقوع سیلاب‌های ویرانگر، از تخلیه سالانه بالغ بر ۷۲ میلیون مترمکعب آب به خلیج فارس جلوگیری شده و این حجم از آب به صورت برنامه‌ریزی شده در اختیار بخش‌های مختلف قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی منابع آب سد، تأمین آب شرب مورد نیاز شهرستان دشتی به طور متمرکز و سراسر استان از محل خط آبرسانی سراسری کوثر و همچنین تأمین آب صنعت (عمدتاً مناطق پارس شمالی و جنوبی) از مهمترین اهداف احداث این سد است.

کد خبر: 68631
  تاریخ خبر : 1402/07/03
 علی پورخیری
 110