سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: برگزاری شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قاینات

برگزاری شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قاینات

شورای حفاظت از منابع آب شهرستان قاینات با حضور فرماندار این شهرستان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی و سایر اعضای این شورا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، فرماندار شهرستان قاینات، با اشاره به ادامه روند خشکسالی‌های مکرر در استان  ،اظهار داشت: در سال آبی جاری تاکنون بارندگی بسیار ناچیزی داشته ایم و با مقایسه با آمار سال گذشته مشخص می شود که خشکسالی ها همچنان ادامه دارد.

"محمد محمدی" با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد آب در حوزه کشاورزی مصرف می شود، گفت: تنها راه نجات و برون رفت از مشکلات ناشی از کمبود منابع آبی، الگو برداری و استفاده کشاورزان از روش های نوین آبیاری و استفاده از کشت های جایگزین است.

در ادامه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، بابیان اینکه تغییر اقلیم سبب کسری مخزن در دشتهای استان شده است، اظهار داشت: برداشت از منابع آبی باید پایدار شود تا حداقل بتوان شرایط موجود را حفظ کرد.

"عباس سارانی" به سند سازگاری با کم آبی در استان اشاره کرد و یادآور شد: ۱۵ اقدام در این سند برای برنامه ششم پیش بینی شده که در قبال انجام آن ۴۵ میلیون مترمکعب آب می بایست صرفه جویی شود.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آبی استان، گفت: با توجه به کاهش شدید میزان بارندگی در سالیان اخیر، دبی آب چاه ها و آورد رودخانه ها با افت زیادی مواجه شده است، از این رو بایستی مدیریت منابع آب به صورت جدی مد نظر قرار بگیرد.

قبل از این جلسه فرماندار شهرستان قائنات به همراه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری قائنات و زیرکوه، بخشدار مرکزی و جمعی از مدیران مرتبط، به منظور بررسی مسائل و مشکلات تقسیم آب و حق آبه اهالی افین و اسفدن، از رودخانه افین- اسفدن بازدید کردند.

در این بازدید مقررشده با حضور نمایندگان کشاورزان شهر اسفدن و روستای افین نسبت به لایروبی رودخانه اقدام شود. همچنین در بازدید از روستای امیر آباد سرچشمه، مسائل و مشکلات آب این روستا نیز مورد بررسی قرار گرفت.

کد خبر: 66648
  تاریخ خبر : 1402/03/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/16
 مدیر روابط عمومی سایت
 143