دوشنبه, 31 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: سالانه ۶۸ میلیون مترمکعب از آب‌های مازاد هزار مسجد به ترکمنستان سرازیر می‌شود

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی:

سالانه ۶۸ میلیون مترمکعب از آب‌های مازاد هزار مسجد به ترکمنستان سرازیر می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در تشریح نیاز مبرم شهر مشهد به آب شرب گفت: مصرف روزانه آب شرب مشهد به طور میانگین هشت هزار لیتر بر ثانیه است که در روزهای اوج مصرف این رقم به ۱۳ هزار لیتر بر ثانیه می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، «علیرضا طاهری» مدیر عامل شرکت با بیان این مطلب افزود: مطابق مطالعات کارشناسی سالانه ۶۸ میلیون مترمکعب آب از هشت رودخانه‌ مرزی در شهرستان‌های کلات و درگز از کشور خارج می‌شود، البته سهم ۵۰ درصد ترکمنستان از آبهای مرزی از این عدد کسر شده است.

طاهری گفت: سد ابیورد در شهرستان درگز با ایجاد تونل‌های انتقال آب ساخته شد تا روان‌آب خروجی از منطقه به ترکمنستان را در مخزن ۴۲ میلیون لیتری ذخیره کند.

مدیرکل آب منطقه‌ای خراسان رضوی همچنین اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته آب مازاد از رودخانه‌های مرزی لائین و ایدلیک در شهرستان کلات نیز برای تامین مصرف شرب مشهد انتقال داده می‌شود.

وی افزود: مشکل اصلی تامین آب این کلانشهر در روزهای اوج مصرف است لذا اگر بتوانیم همین مصرف اوج را تامین کنیم مشکل آب مشهد رفع شده است.

طاهری بیان داشت: دوباره تاکید می شود، انتقال آب از کلات شامل منابع مورد استفاده در آب کشاورزی صنعتی، دامداری و آب شرب نمی‌شود و فقط شامل آب‌های خروجی از کشور و در محدوده‌های شهریور تا اواخر زمستان است.

 گفتنی است، استادان دانشگاه، فعالان مردمی و سمن‌های کشاورزی و زیست‌محیطی ضمن مخالفت با طرح انتقال آب از هزار مسجد به مشهد مهمترین نقد را عدم وجود آب کافی در منطقه دانستند و ضمن رد ادعای شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی مبنی بر وجود آب‌های مازاد اعلام داشتند انتقال آب یاد شده با مخالفت مردم روبرو خواهد شد و این اقدام علاوه بر تبعات اجتماعی به کشاورزی و زندگی مردم محلی آسیب خواهد رساند.

 

کد خبر: 66642
  تاریخ خبر : 1402/03/16
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/16
 کارشناس روابط عمومی
 112