پنجشنبه, 18 خرداد 1402
مشروح خبر :: ورود بیش از 8 میلیارد مترمکعب آب به سد های خوزستان

ورود بیش از 8 میلیارد مترمکعب آب به سد های خوزستان

مدیر مطالعات سازمان آب و برق خوزستان: 8 میلیارد و 730 میلیون متر مکعب آب از ابتدای مهرماه تاکنون وارد سد های استان شده است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، «علی شهبازی» مدیر مطالعات سازمان آب و برق خوزستان، مجموع ورودی سدهای استان خوزستان از ابتدای مهرماه تاکنون 8 میلیارد و 730 میلیون متر مکعب را اعلام کرد و گفت: این رقم نشان دهنده افزایش 20 درصدی آورد آب در مقایسه با بازه زمانی پارسال است.

وی وضعیت سد کرخه را متفاوت از سایر سد های استان توصیف کرد و افزود: آورد آب در این سد در مقایسه با پارسال 11 درصد و در مقایسه با میانگین بلندمدت 57 درصد کاهش نشان می دهد.

شهبازی حجم پرشده مخازن سدهای خوزستان از ابتدای مهرماه تاکنون را 60 درصد عنوان کرد و ادامه داد: مخزن سد کارون 74 درصد، سد دز 70 درصد و سد مارون 84 درصد پر شده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: باتوجه به این‌که ذخیره برفی مطلوبی در بالادست حوزه سدهای کارون و دز وجود دارد و براساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی درخصوص بارندگی‌ها و بهره‌برداری حداکثری از نزولات آسمانی و آورده آب‌ها، خروجی سدها به گونه‌ای تنظیم شده که علاوه بر ذخیره سازی آب، سیلاب ها به نحو مطلوبی مدیریت شوند.

مدیر مطالعات سازمان آب و برق خوزستان به افزایش خروجی سدها از بهمن ماه امسال براساس میزان بارندگی‌ها و آورد آب اشاره و اضافه کرد: درحال حاضر یک سیلاب بزرگ در سد دز و زنجیره کارون مهار شده است، ولی به منظور حفظ ذخیره و مدیریت سیلاب، خروجی سدها به صورت تدریجی رو به افزایش است، بطوری‌که در روزهای آینده شاهد افزایش محسوس تراز آب رودخانه‌های دز و کارون خواهیم بود.

وی در پایان از شهروندان و به ویژه ساکنان حاشیه‌های رودخانه‌های دز و کارون خواست به اطلاع رسانی‌ها و هشدارها توجه کرده و از اسکان در حاشیه رودخانه ها به ویژه دز خودداری کنند.

کد خبر: 65258
  تاریخ خبر : 1401/12/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/12/20
 ظاهری
 619