سه‌شنبه, 1 فروردین 1402
مشروح خبر :: میزان بارش‌ها در کشور به 109 میلی لیتر رسید

سخنگوی صنعت آب در یازدهمین نشست خبری صنعت آب کشور:

میزان بارش‌ها در کشور به 109 میلی لیتر رسید

بارش در فصل زمستان به 109 میلی لیتر رسیده که در مقایسه با بلند مدت 54 ساله 9 درصد و نسبت به سال گذشته 13 درصد کاهش دارد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران، «فیروز قاسم زاده» سخنگوی صنعت آب با اعلام این خبر افزود: علی رغم بارندگی‌های خوبی که در زمستان صورت گرفت، کاهش آب جبران نشد و کشور همچنان سومین سال خشک را سپری می‌کند.
قاسم‌زاده در این نشست به خبرنگاران گفت: استان‌های قزوین، اردبیل، قم، آذربایجان شرقی، سیستان و بلو چستان، البرز، سمنان، خراسان رضوی، و تهران، کم بارش ترین و استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس، یزد، چهار محال و بختیاری، ایلام، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد،  بارش بالای نرمال را داشتند.
وی افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر در جنوب غرب کشور، ورودی کل سدهای کشور از ابتدای سال آبی یعنی از اول مهر تا کنون 8.9 میلیارد مترمعکب رسیده که نسبت به سال گذشته 12درصد کاهش وجود داشته است و با  اتخاذ تدابیری برای صرفه جویی بهینه، خروجی سال جاری به ۶.۸۵ میلیارد متر مکعب رسیده که ۱۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه دارد.
سخنگوی صنعت آب در خصوص ذخایر سد‌های کشور اظهار کرد: ورودی سد‌های کشور حدود  21.1میلیارد متر مکعب، معادل 43 درصد پرشدگی داشته که نسبت به سال گذشته حدود 12 درصد رشد داشته و سدهای مهم کشور 100 در صد پرشدگی دارند و ۵ سد مهم تهران وضعیت مطلوبی ندارند.
وی به کاهش حجم مخازن سدهای کشور اشاره کرد و افزود: زاینده رود ۱۲ درصد، تهران ۱۲ درصد، کرخه ۱۸ درصد پرشدگی دارد، کارون و دز ورودی خوبی داشته و ۶۰ درصد مخازن پر شده است.
قاسم زاده به بارش‌های اخیر برف در کشور اشاره کرد و توضیح داد: در کشور ۱۳ میلیارد متر مکعب پوشش برفی وجود دارد که میزان ۷۰ درصد  آن در قالب تبخیر و نفوذ در سطح زمین از دسترس خارج می‌شود و تنها ۳۰ درصد به صورت روان‌آب وارد سدها و مخازن می‌شود.
وی با بیان این که هم اکنون در کل کشور  419 سد ملی وجود دارد، ادامه داد: از این میان   195 سد جزو سدهای بزرگ به شمار می آیند که 32 سد در برنامه ششم توسعه بهبهره برداری رسیده است.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور تنها 19 سد داشته و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سد سازی در ایران 10برابر رشد داشته است. 
قاسم زاده گفت: در برنامه ششم در جهت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی، حدود 69 هزار 600 حلقه چاه غیر مجاز مسدود و از هدر رفت 2 میلیارد و 200 متر مکعب آب صرفه جویی به عمل آمد. همچنین ۱۲۳ هزار پروانه چاه در برنامه ششم توسعه اصلاح شد. 
وی در پایان این نشست گفت: در ادامه برنامه احیا و تعادل بخشی در برنامه ششم توسعه   تعداد 4 هزار و 600 حلقه چاه مجاز به کنتور هوشمند مجهز شد.

 

کد خبر: 64611
  تاریخ خبر : 1401/11/17
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/11/18
 علی پورخیری
 641