پنجشنبه, 6 اردیبهشت 1403
مشروح خبر :: میزان ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران به 239 میلیون مترمکعب رسید

میزان ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران به 239 میلیون مترمکعب رسید

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران، گفت: در حال حاضر میزان ذخایر سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران، 239 میلیون مترمکعب است که این رقم در روز مشابه سال گذشته بیش از320 میلیون مترمکعب بوده و بر این اساس، حجم آب سدهای استان تهران 25 درصد نسبت به روز مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "علیرضا ارسطویی" با اعلام این مطلب، اظهار داشت: از مجموع ظرفیت 1888 میلیون متر مکعبی پنج سد تامین کننده آب شرب استان تهران 239 میلیون متر مکعب آب پشت سدها ذخیره شده که بیانگر این است تنها حدود 12.66 درصد از ظرفیت کلی سدهای پنجگانه تامین کننده آب استان تهران پر است.

ارسطویی حجم آب موجود در مخزن سد امیرکبیر را حدود 24 میلیون مترمکعب اعلام و تصریح کرد: این میزان در روز مشابه سال گذشته 40 میلیون مترمکعب بوده است؛ همچنین حجم ذخیره آب سد طالقان از 178 میلیون مترمکعب سال گذشته به 146 میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه ای تهران،  افزود: حجم ذخیره آب سد لار سال گذشته 13 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 12 میلیون مترمکعبی فعلی، 1 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می دهد و حجم آب سد ماملو نیز از 70 میلیون مترمکعب سال گذشته، به 44 میلیون مترمکعب رسیده است این درحالیست که حجم ذخیره آب سد لتیان در مقایسه با روز مشابه سال گذشته با 5 میلیون متر مکعب کاهش به 13 میلیون مترمکعب رسیده است.

وی در خصوص میزان بارش‌ها نیز گفت:  میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون 62.3 میلی‌متر ثبت شده که این میزان در سال گذشته  92.9 میلی‌متر بوده است؛ بر این اساس میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی قبل آن 33 درصد و نسبت به بلندمدت 47.5 درصد کاهش یافته است.

مدیر دفتر بهره‌ برداری از تاسیسات‌ آبی و برق آبی شرکت در پایان خاطر نشان کرد: باید به خاطر داشته باشیم که اقلیم کشور ما خشک و نیمه خشک است و همواره از گذشته درگیر خشکسالی و کم‌آبی بوده، هستیم و خواهیم بود. بنابراین لازم است خودمان را با همین شرایط موجود سازگار کنیم و این می‌طلبد که شهروندان در قبال استفاده و صرفه جویی از این ماده حیاتی احساس مسئولیت کنند تا در ماه‌های پیش‌رو بتوانیم تامین آب مطمئن و پایدار داشته باشیم.

 

 

 

کد خبر: 64523
  تاریخ خبر : 1401/11/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/11/12
 شیخ الاسلامی
 175