سه‌شنبه, 1 فروردین 1402
مشروح خبر :: سدهای کشور با ذخیره 18 میلیارد مترمعکب آب، 37 درصد پرشدگی دارد

فیروز قاسم زاده در دهمین نشست خبری سخنگوی صنعت آب کشور :

سدهای کشور با ذخیره 18 میلیارد مترمعکب آب، 37 درصد پرشدگی دارد

میزان بارش کشور به 37 میلیمتر رسیده که در مقایسه با شرایط بلند مدت حدود 24 در صد کاهش و نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، فیروز قاسم‌زاده با بیان این مطلب در دهمین نشست خبری سخنگوی صنعت آب کشور در جمع خبرنگارن اظهار داشت: کم بارش ترین مناطق مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان، قزوین، قم، کرمانشاه، سمنان، آذربایجان شرقی، البرز و تهران است که میزان کاهش بارندگی در این استان‌ها به بیش از50 درصد رسیده است. در این میان استان سیستان و بلوچستان با 90 درصد کاهش در صدر کم بارش‌ترین استان‌ها قرار دارد. 
وی در خصوص وضعیت آب تهران توضیح داد: استان تهران در این مدت تنها 31 میلیمتر بارش داشته که نسبت به شرایط بلند مدت 50 درصد و نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش بارندگی را نشان می‌دهد. در این ایام از سال، آب شرب مهمترین موضوع در بخش آب تهران است و  علیرغم اطلاع رسانی گسترده در خصوص وضعیت بحرانی آب تهران، میزان مصرف حدود 40 هزار لیتر در ثانیه است و با توجه به تداوم شرایط خشکسالی لازم است کنترل مصرف شهروندان در دستور کار قرار گیرد.
قاسم‌زاده بخش جنوب غربی کشور مثل استان‌های بوشهر، فارس، کهکلیویه و بویر احمد و نیز استان خراسان شمالی در مناطق شرق کشور را پربارش‌ترین مناطق دانست و افزود: تمرکز بارندگی و رشد بالای 10 درصدی بارش نسبت به نرمال در این مناطق به دلیل ورود چندین سامانه‌ از سمت دریای سرخ است.  
وی در خصوص ذخایر سد‌های کشور توضیح داد: ورودی سد‌های کشور حدود 3.4 میلیارد مترمعکب است و نسبت به سال گذشته حدود 14 درصد رشد داشته و در مقایسه با متوسط 5 سال اخیر حدود  25 تا 30 درصدکاهش دارد.
سخنگوی صنعت آب کشور در مورد خروجی‌ مخازن سدهای مهم کشور اظهار داشت: خروجی این مخازن تا کنون 4.5میلیارد متر معکب بوده و با کنترل‌های صورت گرفته نسبت به سال ‌گذشته 4 درصد کاهش داشته است.
 وی ادامه داد: مخازن سدهای کشور در حال حاضر دارای 37 درصد پر شدگی هستند که معادل 18 میلیارد متر معکب است که نسبت به سال گذشته 3 درصد رشد داشته است.
 همچنین سد‌های تهران نیز در حال حاضر دارای  15 درصد پر شدگی هستند که نسبت به سال گذشته21 درصد کاهش داشته است.   
سخنگوی صنعت آب، در پایان این نشست خبری به پرسش خبرنگاران پاسخ داد.

کد خبر: 63592
  تاریخ خبر : 1401/09/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/09/22
 علی پورخیری
 338