پنجشنبه, 10 خرداد 1403
مشروح خبر :: حجم آب دریاچه ارومیه به ۱.۱۷ میلیارد مترمکعب رسید

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی:

حجم آب دریاچه ارومیه به ۱.۱۷ میلیارد مترمکعب رسید

رستگاری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در اولین جلسه دبیر خانه کار گروه استانی نجات دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه در حال حاضر یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب دارد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی به نقل از ایسنا در این نشست "مجید رستگاری" در با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۱۰ متر است که به دلیل بارش های اخیر ۶سانتی متر نسبت به کمینه امسال افزایش داشته است.

وی بابیان این‌که تراز دریاچه ارومیه در مدت زمان مشابه سال قبل خود ۱۲۷۰.۵۶و حجم آب دریاچه ارومیه ۲میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب بود،گفت: حجم آب دریاچه ارومیه درحال حاضر یک میلیارد و ۱۷۰میلیون متر مکعب است.

رستگاری اظهار کرد: پایین‌ترین سطح تراز دریاچه ارومیه با تراز ۱۲۷۰.۰۴سانتی متر در سال ۹۳ و با حجم حدود یک میلیارد متر مکعب آب ثبت شده است

وی با اشاره به این‌که ۹ ایستگاه هیدرومتری در دریاچه ارومیه وجود دارد که آب وارده به دریاچه را مورد سنجش قرار می‌دهند، افزود: ۳۸میلیون مترمکعب آب از اول سال آبی جاری وارد دریاچه شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان با اشاره به این‌که مجموع آب رهاسازی شده از سد سیلوه ۲۰ میلیون مترمکعب آب بوده است، تصریح کرد: برای  تکمیل سدچپر آباد ۴۴ میلیارد تومان اعتبار واریز شده که مشخص شدن پیمانکار و اجرای کارهای تکمیلی تا ۳ ماه آینده این سد افتتاح می‌شود که نهایتا از طریق سد چپر آباد ۴۴میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه می شود.

وی با اشاره به این‌که در ۱۲روز اخیر ۳۲ میلی متر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بارندگی ثبت شد، تصریح کرد: میزان بارندگی در مدت زمان مشابه  سال گذشته ۹.۳میلی متر و مشابه دراز مدت ۱۵.۶میلی متر بارندگی ثبت شده که نسبت به درازمدت ۱۰۵درصد افزایش بارش ها را شاهد بودیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با تاکید به این‌که میزان بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در استان از اول مهر سال جاری تاکنون ۶۲میلی متر بوده، خاطر نشان کرد: در مدت زمان مشابه سال قبل میزان بارندگی ۵۹ میلی‌متر و در دراز مدت ۸۰میلی متر بوده که کاهش ۲۱ میلی متری نسبت به دراز مدت و افزایش ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل خود را دارد.

کد خبر: 63481
  تاریخ خبر : 1401/09/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/09/15
 دبیر خبر
 335