یکشنبه, 9 بهمن 1401
مشروح خبر :: اصلاح اقتصاد آب در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو طی سفر یک روزه به استان مرکزی اعلام کرد:

اصلاح اقتصاد آب در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد

محمد جوانبخت ، در سفر یک روزه به استان مرکزی، از روند اجرای پروژه رینگ کمربند جنوبی انتقال آب سد کمال صالح به شهر اراک، تصفیه خانه آب اراک و مجموعه ورزشی شرکت آب منطقه ای مرکزی، پروژه آب‌رسانی مجتمع امیرکبیر و تصفیه خانه فاضلاب اراک بازدید و با استاندار این استان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مرکزی، محمدجوانبخت ضمن بازدید از روند اجرای پروژه رینگ کمربند جنوبی انتقال آب سد کمال صالح به شهر اراک گفت: با توجه به آمار و ارقام موجود، کیفیت آب شهر اراک از شرایط خوبی برخوردار است، و با تکمیل این رینگ شهری کیفیت متوازنی در شهر ایجاد خواهد شد.

وی بر جایگزینی پساب با مصارف آب شرب برای صنعت تأکید کرد و افزود: با توجه به شرایط موجود، مدیریت منابع آب امری مهم و حیاتی است و بازچرخانی آب و مدیریت مصارف آب کشاورزی در این امر نقش بسزایی دارند.

جوانبخت با تأکید براینکه وزارت نیرو به دنبال این است که  ذینفعان و بهره‌برداران را در منافع حاصل از نصب کنتورها و مدیریت آبخوان ها سهیم کند، تصریح کرد: متاسفانه درصد زیادی از کشاورزان اقدام به نصب کنتور هوشمند نکرده‌اند و تنها حدود ۲۵ درصد چاه‌های کشور به کنتور مجهز هستند، البته روند نصب کنتور در استان مرکزی از شرایط خوبی برخوردار است.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه آب کشور ممکن است مشکلات زیادی داشته باشد، اما اقتصاد آب در ایران جایگاه خود را ندارد، تصریح کرد: اصلاح تعرفه‌ها و قیمت آب می‌تواند به اقتصاد آب در کشور کمک کند. وزارت نیرو درصدد اجرای برنامه های مناسبی در این راستا است. مصرف کنندگان کم مصرف می‌توانند تخفیف بگیرند و برنامه‌ها بیشتر معطوف به مصرف کنندگان پرمصرف است.

گفتنی است: افزایش تخصیص اعتبارات مصوب طرح‌های آب‌رسانی به شهر اراک و طرح آبرسانی به شهر تفرش، انتقال پساب تصفیه خانه شهر اراک به صنایع بزرگ شهرستان‌های اراک و شازند، صدور مجوز حفر دو حلقه چاه به منظور تأمین آب مورد نیاز مجتمع امیرکبیر (36 روستای واقع در شمال شهر اراک)، تأمین اعتبار جهت اجرای تصفیه خانه فاضلاب شهر کمیجان و تأمین اعتبار جهت اصلاح شبکه آب روستایی به میزان حدود 30 کیلومتر از جمله دستاوردهای این سفر بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی در جلسه معاون آب و آبفای وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با مدیران صنعت آب استان گفت: میانگین بارندگی استان مرکزی 260 میلی متر است که از ابتدای سال آبی (اول مهرماه 1401) تاکنون حدود 50 میلی متر بارندگی در استان داشتیم.

 عزت اله آمری با اشاره به وضعیت دو سد بزرگ استان افزود: از 270 میلیون مترمکعب ظرفیت مخزن سد ساوه 46 میلیون مترمکعب  و از 95 میلیون مترمکعب ظرفیت سد کمال صالح حدود 36 میلیون مترمکعب پر است.

وی تصریح کرد: تمامی دشت‌های استان مرکزی ممنوعه هستند و انسداد 300 حلقه چاه غیرمجاز فرم 5 باقیمانده در استان نیز طی امسال و سال آینده انجام خواهد شد.

 آمری خاطرنشان کرد: ظرفیت سازی خوبی جهت تأمین آب شرب شهرها در استان صورت گرفته است بطوری‌که برای اکثر شهرها طرح های انتقال حوزه ای را اجرا کرده‌ایم و تنها پروژه باقیمانده طرح آبرسانی به شهر ساوه از خط انتقال سد کوچری می باشد.

وی همچنین گفت: در حال تنظیم سناریوهای خوشبینانه و بدبینانه جهت مدیریت و تأمین آب شرب در شرایط بحرانی با همکاری شرکت آب و فاضلاب هستیم.

کد خبر: 63253
  تاریخ خبر : 1401/09/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/09/16
 کمال آبادی
 280