شنبه, 19 آذر 1401
مشروح خبر :: 80درصد مخازن سدهای استان اردبیل خالی است/ تحویل حجمی آب به کشاورزان

80درصد مخازن سدهای استان اردبیل خالی است/ تحویل حجمی آب به کشاورزان

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل: با همکاری شرکت آب منطقه‌ای جهاد کشاورزی و تعاون روستایی آب به صورت حجمی به کشاورزان تحویل داده هواهد شد.

یه گزارش خبرگزاری آب ایران ،معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در مصاحبه رادیویی با اشاره به تغییر اقلیم و کاهش بارندگی‌ها  طی چند سال گذشته گفت: عمده مصرف منابع آبی استان در حوزه کشاورزی است که با توجه به کاهش چشمگیر آورد رودخانه‌ها، ذخایر سدها و آب‌های زیرزمینی ضروری است کشاورزان با استفاده از فناوری‌ها نوین، از کشت محصولات آب‌بر پرهیز کنند.

وی با اشاره به کاهش  25 درصدی بارندگی در سال آبی گذشته نسبت به بلند مدت افزود: ورودی سد خدا آفرین به عنوان یکی از سدهای مهم استان طی مدت 4 سال 42 درصد کاهش یافته است.

حمید فاضایلی با عنوان اینکه 9 سد بزرگ و 43 سد کوتاه در استان وظیفه ذخیره آب‌های سطحی بر عهده دارند گفت: حجم کل مخازن سدهای استان بیش از 400 میلیون متر مکعب می‌باشد که حجم ذخیره فعلی آب در مخازن این سدها نزدیک به 78 میلیون متر مکعب است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل میزان پرشدگی مخازن سدها نسبت به کل را 19 درصد اعلام کرد و گفت: بر اساس شرایط موجود مدیریت بهینه مصرف آب در دستور کار این شرکت قرار دارد.

وی با عنوان اینکه حوزه کشاورزی اولین و بزرگترین مصرف کننده آب در استان است گفت: در راستای استقرار یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصاد پایدار مبتنی بر سیاست‌های کلان کشور و دانش بومی کشاورزان، سند مشترک همکاری بین شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و تعاون روستایی به امضا رسید.

وی در توضیح اهداف این سند افزود: در قالب این سند تحویل حجمی آب بر اساس سند ملی آب، در زمان و مکان مناسب به تشکل‌های آب‌برانی که از سوی تعاون روستایی معرفی می‌شوند انجام خواهد شد.

فضایلی اضافه کرد: شناسایی و پر کردن چه‌های غیر مجاز، نصب کنتور هوشمند و جلوگیری از اضافه برداشت از چاه‌ها و به کارگیری 23 اکیپ گشت و بازرسی از منابع آب از جمله اقدامات این شرکت در راستای مدیریت مصرف آب است.

وی گفت: شماره تلفن چهار رقمی 3171 آماده اخد گزارشات مردمی مرتبط با تخلفات حوزه آب است.

کد خبر: 62403
  تاریخ خبر : 1401/07/11
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/07/11
 رئیس اداره روابط عمومی
 55