سه‌شنبه, 1 فروردین 1402
مشروح خبر :: سنکرون‌سازی شبکه‌های برق ایران و آذربایجان از مهم‌ترین همکاری‌های دوکشور است/ تلاش برای تسریع در روند اجرایی سد خداآفرین و قیزقلعه‌سی

وزیر نیرو در دیدار با معاون نخست وزیر آذربایجان:

سنکرون‌سازی شبکه‌های برق ایران و آذربایجان از مهم‌ترین همکاری‌های دوکشور است/ تلاش برای تسریع در روند اجرایی سد خداآفرین و قیزقلعه‌سی

وزیر نیرو با اشاره به پتانسیل و توانایی‌های برقی ایران، گفت: سنکرون‌سازی شبکه‌های برق ایران و آذربایجان از مهم‌ترین همکاری‌های بین دوکشور است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو در دیدار با "شاهین مصطفی‌یف" معاون نخست وزیر آذربایجان ضمن تشکر از مهمان‌نوازی طرف آذری و ابراز خوشحالی از اراده روئسای جمهور دو کشور برای توسعه روابط تهران و باکو، اظهار کرد: این تصمیم روئسای جمهور دو کشور برای توسعه روابط، نقطه عطفی برای گسترش همکاری‌های ایران و آذربایجان است.
وزیر نیرو با بیان اینکه برای توسعه روابط دو کشور مسئولیت و حوزه کاری وزارت نیرو بسیار مهم است، افزود: بسیاری از زمینه‌های همکاری در حوزه آب و برق و مربوط به این وزارتخانه است و در سفرهای قبلی مقامات آذربایجان به‌ویژه شهبازوف (وزیر انرژی آذربایجان) هم تصمیمات خوبی اتخاذ شده که به توسعه همکاری‌های دو کشور خواهد انجامید.
محرابیان با بیان اینکه سنکرون شدن شبکه برق باعث می‌شود که دو کشور از ظرفیت همکاری‌های برق استفاده حداکثری داشته باشند، گفت: انتقال برق آذربایجان از طریق ایران به ترکیه و اروپا همچنین سنکرون‌سازی برق ایران و روسیه می‌تواند حاصل این همکاری‌ها باشد.
وی با بیان اینکه امروز تبادل انرژی از منابع هیدروکربن به سمت برق می‌رود، افزود: با توجه به اتفاقات اخیر در منطقه، این اتفاقات و درگیری‌ها تاثیر بسیار زیادی در حوزه انرژی و تعاملات این حوزه دارد. البته غربی‌ها تلاش می‌کنند این تاثیر را کم اهمیت نشان دهند در حالی که این تحولات انرژی در منطقه بسیار تاثیرگذار بوده و این مهم بلندمدت خواهد بود.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه توافق سنکرون‌سازی شبکه برق ایران، روسیه و آذربایجان در حال مطالعه است، افزود: خطوط خیلی خوبی نیز بین ایران و ترکیه برقرار بوده و با این کشور هم تبادلات بسیار خوبی داشتیم که از این طریق به شبکه برق اروپا نیز متصل هستیم.
محرابیان با بیان اینکه به دنبال تکمیل سد خداآفرین و قیزقلعه‌سی هستیم، یادآور شد: خوشبختانه در این خصوص همکاری خوبی در جریان بوده و امروز با وزیر انرژی آذربایجان برای تسریع در روند اجرایی این پروژه گفت‌وگو خواهیم کرد.
محرابیان در پایان با اشاره به اینکه 99.7 درصد جمعیت روستایی و 100 درصد جمعیت شهری ایران از نعمت برق برخوردار هستند، به اتصال شبکه برق ایران با تمامی کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: با کشورهای حوزه جنوب در منطقه خلیج فارس هم برای سنکرون سازی شبکه برق از طریق دریا توافقاتی صورت گرفته است.


همکاری با ایران در حوزه آب و برق برای آذربایجان مهم است

"شاهین مصطفی‌یف" معاون نخست وزیر آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به دیدار روئسای جمهور ایران و آذربایجان بر اهمیت توسعه روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: سفرهای اخیر به ایران در همین راستا صورت گرفته و نسبت به ماه‌های گذشته نیز روابط دو کشور گسترش داشته است.
مصطفی‌یف با اشاره به دیدار وزرای انرژی آذربایجان و نیروی ایران گفت: همکاری در حوزه آب و برق برای این کشور بسیار مهم بوده و جمهوری آذربایجان بر توسعه این روابط تاکید دارد.
وی با بیان اینکه در سایر حوزه‌های همکاری نیز مصمم هستیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم امروز تصمیمات مهمی بین وزرای انرژی و نیروی دو کشور گرفته شود.
معاون نخست وزیر آذربایجان با اشاره به سابقه 50 ساله همکاری ایران و آذربایجان در بهره‌برداری از رودخانه مرزی ارس، این همکاری را پر افتخار دانست و بر تدوام، گسترش بهره‌برداری، نگهداری و حفاظت از این رودخانه بین دو کشور تاکید کرد.
وی با اشاره به نیاز آذربایجان به تعامل در حوزه برق با دیگر کشورها از جمله ترکمنستان و سابقه انتقال همکاری انتقال و سوآپ گاز از طریق ایران، گفت: در این حوزه همکاری خوبی می‌توانیم داشته باشیم و می‌توانیم از طریقایران، برق آذربایجان را به کشورهای دیگر ترانزیت کنیم.

کد خبر: 60887
  تاریخ خبر : 1401/04/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1401/04/15
 مهتاب علی بخشی
 290