شنبه, 29 مرداد 1401
مشروح خبر :: حجم آب موجود در مخازن سدهای استان تهران به 640 میلیون مترمکعب رسید

حجم آب موجود در مخازن سدهای استان تهران به 640 میلیون مترمکعب رسید

مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: حجم آب موجود در مخازن سدهای تامین کننده آب استان تهران با کاهش 146 میلیون مترمکعبی در مقایسه با روز مشابه سال گذشته مواجه بوده و به حدود 640 میلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش خبرگزاری آب ایران، "محمد شهریاری" با اعلام این خبر، تصریح کرد: حجم آب موجود در مخازن سدهای پنج گانه استان تهران تا کنون با کاهش 146 میلیون مترمکعبی در مقایسه با حجم 786 میلیون مترمکعبی زمان مشابه سال گذشته، به حدود 640 میلیون مترمکعب رسید.

شهریاری با اشاره به اینکه میزان بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا کنون 180.1 میلیمتر بوده است‌، عنوان کرد: این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته 266 میلیمتر بوده که با کاهش 32 درصدی مواجه است.
وی افزود: حجم آب ورودی به دریاچه سدهای استان تهران از ابتدای سال آبی جاری تاکنون 934 میلیون مترمکعب بوده که با کاهش 19 درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته همراه است.
شهریاری در خصوص آمار آب ذخیره موجود در سدهای تامین کننده آب شرب استان، اظهار داشت: حجم آب سد امیرکبیر در حال حاضر حدود 135 میلیون مترمکعب است، این در حالی است که این میزان در روز مشابه سال گذشته 180 میلیون مترمکعب بوده است. حجم ذخیره سد طالقان از 291 میلیون مترمکعب در سال گذشته به 262  میلیون مترمکعب و حجم آب سد ماملو از 103 میلیون مترمکعب به 62 میلیون مترمکعب رسیده است.
وی ادامه داد: حجم فعلی ذخیره آب سد لار 122 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با موجودی 151 میلیون مترمکعبی پارسال، 29 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد و در سد لتیان نیز حجم ذخیره فعلی 60 میلیون متر مکعب بوده که تقریبا برابر با ذخیره روز مشابه سال گذشته است.
مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقآبی شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان با بیان اینکه فصل آبگیری سدها عملاً به پایان رسیده است و براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی در ماه‌های پیش رو بارندگی قابل توجهی نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش دما و استمرار آن در فصل تابستان، از شهروندان درخواست می‌شود، همچنان در زمینه مدیریت مصرف و صرفه‌جویی آب همکاری نمایند تا با راعایت الگوی مصرف بهینه، در تامین آب شرب پایدار به‌ویژه در روزهای اوج مصرف، بهترین خدمت را به مردم عزیز ارائه دهیم.

کد خبر: 60538
  تاریخ خبر : 1401/03/31
 مهتاب علی بخشی
 120