شنبه, 31 اردیبهشت 1401
مشروح خبر :: پایان بارش‌های ۲۰۰ میلی‌متری/ حداکثر بارش هفته آینده ۷۶.۸ میلی‌متر است

بر اساس پیش‌بینی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو؛

پایان بارش‌های ۲۰۰ میلی‌متری/ حداکثر بارش هفته آینده ۷۶.۸ میلی‌متر است

بر اساس پیش‌بینی تازه موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، وضعیت بارش‌های کشور در این هفته و هفته منتهی به ۱۵ بهمن به‌گونه‌ای است که از شدت بارش‌ها کاسته شده و طی این مدت بارش ۲۰۰ میلی‌متری نخواهیم داشت؛ تا جایی که بالاترین میزان بارش در این مدت ۷۶.۸ میلی‌متر در حوضه آبریز دریای عمان و خلیج‌فارس خواهد بود.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ،موسسه تحقیقات آب با انتشار وضعیت متوسط/ بیشینه بارش‌ها در حوضه‌های اصلی آبریز اعلام کرد: وقوع بارش‌ها برای مناطق واقع در شمال غرب، منـاطق مجـاور بـا رشته‌کوه‌های زاگـرس و به‌صورت بارش پراکنده در برخی از مناطق واقع در شمال و شمال شرق کشور پیش‌بینی می‌شود.
همچنین با توجه به چشم‌انداز بارش پیش‌بینی‌شده برای هفته دوم، وقوع بارش‌ها در منـاطق واقـع در نوار شمالی، شمال غرب و غرب کشور (مناطق مجاور با رشته‌کوه‌های زاگرس) مورد انتظار است.
بالاترین میزان بارش در این هفته در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه ۸۱.۸ میلی‌متر رخ خواهد داد و این در حالی است که متوسط محدوده بارش آن ۲.۸ میلی‌متر است.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بیشینه بارشی ۵۱.۸ میلی‌متری در جایگاه دوم پر بارش‌ترین حوضه آبریز کشور در این هفته قرار دارد و پس از آن حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه بارشی ۴۹.۸ میلی‌متری است.
میزان بارش حوضه آبریز دریای خزر این هفته با بیشینه ۳۴.۱ میلی‌متری خواهد بود و حوضه آبریز قره قوم هم بیشینه بارش ۱۱.۲ میلی‌متری دارد.
کم بارشترین حوضه آبریز این هفته حوضه آبریز مرزی شرق است که بیشینه بارش آن هشت‌دهم میلی‌متر است.
گفتنی است، این هفته ۶ حوضه آبریز درجه‌دو کشور شامل "کویردرانجیر"، "هامون، جازموریان"، "هامون، مشکیل"، "بندرعباس، سدیچ"، "رودخانه‌های بلوچستان" و "کل، مهران و مسیل‌های جنوبی" هیچ میزان بارش دریافت نخواهند کرد.
در هفته منتهی به پانزدهم بهمن‌ماه بالاترین بارش در حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان با بیشینه ۷۶.۸ میلی‌متر رخ خواهد داد.
مقام دوم پربارش‌ترین حوضه‌های آبریز در هفته منتهی به ۱۵ بهمن‌ماه متعلق به حوضه آبریز فلات مرکزی با بیشینه بارشی ۵۵.۲ میلی‌متر است و پس از آن حوضه آبریز دریای خزر با بیشینه بارشی ۵۱.۱ میلی‌متر قرار دارد.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه در هفته منتهی به پانزدهم بهمن‌ماه بیشینه بارشی ۴۵.۳ میلی‌متری را تجربه خواهد کرد.
 بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز قره قوم در هفته منتهی به ۱۵ بهمن‌ماه ۱۷.۴ میلی‌متر و برای حوضه آبریز مرزی شرق ۱۶.۶ میلی‌متر است.
در هفته منتهی به ۱۵ بهمن‌ماه تنها ۲ حوضه آبریز "هامون، مشکیل و رودخانه‌های بلوچستان" بدون بارش خواهند بود.

کد خبر: 57562
  تاریخ خبر : 1400/11/05
 علی بخشی
 223