شنبه, 31 اردیبهشت 1401
مشروح خبر :: افزایش 21 میلیمتری متوسط بارش در آذربایجان غربی نسبت به مدت مشابه سال گذشته

افزایش 21 میلیمتری متوسط بارش در آذربایجان غربی نسبت به مدت مشابه سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی: با عنایت الهی میزان بارش در استان آذربایجان غربی از ابتدای سال آبی 1400-1401 به صورت باران و برف، با رشد 18.3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 21 میلیمتر افزایش را نشان می دهد .

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، رهبردین با اشاره به وضعیت بارندگی در سطح استان گفت: میزان بارش در استان آذربایجان غربی از ابتدای سال آبی 1400-1401 به صورت باران و برف، با رشد 18.3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته،  21 میلیمتر افزایش را نشان می دهد که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه این میزان به 13.4 میلیمتر رسیده است.

وی افزود: با وجود این میزان افزایش بارش از ابتدای مهر ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ورودی سد های استان همچنان با کاهش ٣١ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو هست که با برنامه ریزی دقیق و مدون سعی خواهیم داشت همانند سال گذشته، تامین آب شرب، صنعت، کشاورزی و حقابه دریاچه ارومیه با تهدید مواجه نشود.

رهبردین با اشاره به آمادگی کامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی در مواجهه با سیلاب های احتمالی تصریح کرد: طی 4 ماه گذشته و از آغاز سال آبی جدید تا به امروز عمده بارش در استان آذربایجان غربی به صورت برف بوده است لذا در رودخانه هایی که بر روی آنها در بالا دست سد وجود دارد با مشکل خاصی موجه نیستیم و در صورت بروز سیل، آب جاری شده در پشت مخازن سد ها ذخیره سازی خواهد شد.

وی افزود : اما در رودخانه هایی که سد وجود ندارد مانند نازلو، باراندوز و گدار ، لایروبی های لازم تا مقطع دریاچه ارومیه و دشتهای سیلابی انجام شده است. همچنین با اجرایی نمودن طرح کنترل سیلاب که از ماهها قبل مفاد آن تدوین و مصوب شده بود و با اعلام به موقع هشدارهای لازم از طرق مختلف اعم از صدا و سیما، خبرگزاری های رسمی و شبکه های اجتماعی همچنین لایروبی و  نقاط حادثه خیز با آمادگی کامل ماشین آلات، از بروز خطر برای هم استانی های عزیز جلوگیری خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تاکید کرد: کنترل سیلاب در داخل محدوده شهری بر عهده شهرداری ها می باشد اما با توجه به اهمیت حفظ سلامت و هم راستا با هم افزایی دستگاههای اجرایی، شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با تمام توان آماده همکاری با شهرداری در مواجهه با سیلاب داخل شهر نیز هستیم.

کد خبر: 57402
  تاریخ خبر : 1400/10/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/10/28
 دبیر خبر
 71