شنبه, 29 مرداد 1401
مشروح خبر :: پیش‌بینی بارش مطلوب در 3 حوضه آبریز تا آخر بهمن‌ماه

موسسه تحقیقات آب گزارش داد؛

پیش‌بینی بارش مطلوب در 3 حوضه آبریز تا آخر بهمن‌ماه

بر اساس اعلام موسسه تحقیقات آب، وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای آذرماه تا آخر بهمن‌ماه امسال بیانگر آن است که تنها در حوضه‌های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق (حوضه سرخس) بارش بیشتر از متوسط بلندمدت خواهد بود.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو ( پاون ) وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای تجمعی سه‌ماهه از ابتدای آذر تا انتهای بهمن‌ماه 1400 نشان می‌دهد که در این دوره وضعیت بارش‌ها در حوضه‌های آبریز شمال غرب، جنوب شرق و شمال شرق (حوضه سرخس) بیشتر از متوسط بلندمدت خواهد بود و برای سایر حوضه‌های آبریز درجه 2 کشور، کمتر از متوسط بلندمدت پیش‌بینی ‌شده است.
وضعیت بارش آذرماه 1400 در بیشتر حوضه‌های آبریز واقع در مرکز، جنوب و شرق کشور کمتر از متوسط بلندمدت و در سایر حوضه‌های آبریز بیشتر از متوسط بلندمدت پیش‌بینی می‌شود.
پیش‌بینی انجام‌شده برای حوضه آبریز اصلی مرزی شرق بیانگر آن است که این حوضه تنها حوضه‌ای است که کاهش بارش 53 درصدی را دارد و میزان بارش آن به 4 میلی‌متر خواهد رسید درحالی‌که متوسط دوره بلندمدت آن 9 میلی‌متر بوده است.
همچنین در آذرماه امسال 8 حوضه آبریز درجه دو کشور شامل رودخانه‌های بین سفیدرود و هراز، قره‌سو و گرگان، هامون و جازموریان، پترگان و خواف، هامون، هیرمند، بندرعباس، سدیج، کل، مهران و مسیل‌های جنوبی، مند، کاریان و خنج هم با کاهش بارش روبرو هستند.
میزان بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز دریای خزر در آذرماه 44 میلی‌متر است درحالی‌که در دوره بلندمدت این حوضه 45 میلی‌متر بارش داشته که کاهش 2 درصدی را نشان می‌دهد.
گرچه حوضه آبریز اصلی دریای خزر در آذرماه کاهش بارش کمی نسبت به دوره بلندمدت دارد درعین‌حال حوضه آبریز اصلی دریاچه ارومیه بارشی 44 میلی‌متری را تجربه می‌کند که نسبت به دوره متوسط بلندمدت که 39 میلی‌متر بارش را خواهد داشت با رشد 12 درصدی همراه خواهد بود.
بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز اصلی فلات مرکزی در آذرماه 15 میلی‌متر است که نسبت به متوسط بلندمدت با بارش 21 میلی‌متری کاهش 26 درصدی را خواهد داشت.
 
رشد 60 درصدی بارش حوضه آبریز اصلی قره قوم در آذرماه
وضعیت بارش پیش‌بینی‌شده برای حوضه آبریز اصلی قره قوم در آذرماه 33 میلی‌متر است درحالی‌که این حوضه در دوره بلندمدت متوسط بارش 20 میلی‌متری داشته که رشد 60درصدی بارش برای این حوضه آبریز را نوید داده است.
میزان بارش پیش‌بینی‌شده در آذرماه برای حوضه آبریز اصلی خلیج‌فارس و دریای عمان 54 میلی‌متر است که نسبت به متوسط بلندمدت با بارش 63 میلی‌متری کاهش 14 درصدی خواهد داشت.

کد خبر: 56425
  تاریخ خبر : 1400/09/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/15
 علی بخشی
 2323