شنبه, 9 بهمن 1400
مشروح خبر :: کسری 258 میلیون متر مکعبی سدهای پنجگانه استان تهران

کسری 258 میلیون متر مکعبی سدهای پنجگانه استان تهران

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از کاهش 52 درصدی بارندگی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: علیرغم بارندگی های اخیر، همچنان با کسری 258 میلیون مترمکعبی در حجم آب سدهای پنج گانه نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه هستیم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"یوسف رضاپور" با بیان این مطلب عنوان کرد: از ابتدای سال آبی (ابتدای مهر امسال) تاکنون 47.5  میلی متر بارندگی در حوزه عملکردی استان تهران ثبت شده است.

وی ادامه داد: حجم آب سدهای تامین کننده آب شرب تهران در حال حاضر 375 میلیون مترمکعب می باشد که در مقایسه با ذخیره 633 میلیون مترمکعبی روز مشابه سال گذشته حدود 258 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می دهد.

رضاپور با بیان اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد، گفت: نباید تصور شود که بلافاصله بعد از چند روز بارندگی مشکل کم آبی استان تهران رفع شده و دیگر نیازی به اصلاح الگوی مصرف نیست.

وی افزود: هم اکنون حجم آب سد امیرکبیر حدود 62 میلیون مترمکعب است در حالی که این میزان در روز مشابه پارسال 110  میلیون مترمکعب بوده است. حجم آب سد طالقان از 256 میلیون مترمکعب در سال گذشته به189 میلیون مترمکعب و حجم آب سد لتیان از 38 میلیون مترمکعب به 24 میلیون مترمکعب رسیده است. حجم آب سد لار  25 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی 67  میلیون مترمکعبی پارسال، 42 میلیون مترمکعب کاهش را نشان می دهد. همچنین حجم آب سد ماملو  از 162 میلیون مترمکعب به 75 میلیون مترمکعب رسیده است.

رضاپور تاثیر بارندگی های اخیر بر افزایش ذخیره آب سدهای تامین کننده آب شرب تهران را بسیار اندک عنوان کرد و یادآور شد: با وجود بارندگی های مناسبی که در روزهای گذشته شاهد بودیم اما ورودی آب به سدها همچنان شرایط خوبی نداشته و با کاهش 36 درصدی در این بخش از ابتدای سال آبی در مقایسه با سال گذشته مواجه هستیم. چرا که بخشی از بارندگی های اخیر در روزهای گذشته در ارتفاعات به صورت برف بوده و رواناب کمی را شاهد بودیم.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران با تاکید بر اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد و شهروندان عزیز باید صرفه جویی و مدیریت مصرف را همچنان جدی بگیرند، خاطر نشان کرد:  با توجه به شرایط استان و کشور انتظار می رود تا همکاری ها افزایش یابد تا با یک شرایط مطمئن تر آب شرب مردم را به صورت پایدار تامین کنیم.

 

کد خبر: 56397
  تاریخ خبر : 1400/09/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/14
 شیخ الاسلامی
 85