شنبه, 31 اردیبهشت 1401
مشروح خبر :: تقلیل منصوبات دو حلقه چاه و جلوگیری از هدر رفت بیش از چهار هزار متر مکعب آب

تقلیل منصوبات دو حلقه چاه و جلوگیری از هدر رفت بیش از چهار هزار متر مکعب آب

مدیر امور منابع آب شهرستان اسلامشهر از دو مورد تقلیل منصوبات چاه مجاز و صرفه جویی در مصرف بیش از چهار هزار متر مکعب آب در سال، در محدوده عملکرد این امور خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، "امیرسالار خلجی" با بیان این مطلب، تصریح کرد: در راستای قانون احیاء و تعادل بخشی و جلوگیری از بهره برداری های غیر قانونی از منابع آب های زیر زمینی، با تلاش اکیپ گشت و بازرسی آب های زیرزمینی این امور، دو مورد تقلیل منصوبات چاه مجاز در محدوده عملکرد این امور انجام شده است، که طی این اقدام از برداشت سالیانه چهار هزار و 230 متر مکعب آب از سفره های زیرزمینی این امور جلوگیری بعمل آمد.

خلجی با اشاره به اینکه حجم تقلیل منصوبات یکی از این چاه ها از ۲ اینچ به ۱.۵ اینچ و چاه دیگر از ۳ اینچ به ۱.۵ اینچ بوده است، اظهار کرد: در طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب‌های زیرزمینی باید وضعیت بحرانی منابع آبی را با بهبود مصرف آب در بخش های اساسی از جمله کشاورزی که مهمترین و پر مصرف ترین می باشد کنترل کرد.

وی در ادامه با اشاره به ارتباط خوب و همکاری تنگاتنگ دستگاه قضایی با این امور، افزود: همزمان با این عملیات، به منظور کنترل و مدیریت میزان برداشت آب از چاه های مجاز، یک دستگاه کنتور حجمی هوشمند نیز بر روی یکی از این چاه ها نصب گردید.

مدیر امور منابع آب اسلامشهر در پایان با بیان اینکه برداشت های بی رویه آب سبب کاهش میزان ذخایر آب های زیرزمینی شده است و کاهش سطح آب های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، نشست زمین، شور شدن آب، کاهش کیفیت آب را در پی دارد، خاطر نشان کرد: امور منابع آب اسلامشهر بر اساس قانون با هرگونه تخلف در زمینه آب های سطحی و زیر زمینی با اهتمام جدی برخورد قانونی خواهد نمود.

کد خبر: 56321
  تاریخ خبر : 1400/09/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/09/10
 شیخ الاسلامی
 110