سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: انسداد 91 حلقه چاه غیر مجاز در استان تهران

انسداد 91 حلقه چاه غیر مجاز در استان تهران

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران از انسداد 91 حلقه چاه غیر مجاز و جلوگیری از تخلیه سالانه بیش از 464 هزار متر مکعب آب از سفره های زیر زمینی امورهای منابع آب استان تهران طی مهر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش  شبکه خبری آب ایران، "احمد علی قربانیان" با اعلام مطلب فوق، تصریح کرد: در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیر زمینی و صیانت از منابع آبی و با پیگیری و تلاش گروه های گشت و بازرسی امورهای منابع آب استان، از تعرض به منابع آبی جلوگیری و 91 حلقه چاه غیرمجاز با مجموع عمق 3 هزار و 620 متر و میزان دبی حدود 39 لیتر برثانیه مسدود شد.

قربانیان با بیان اینکه با انجام این عملیات از تخلیه سالانه 464 هزار و 994 متر مکعب آب از منابع زیر زمینی جلوگیری شد، گفت: بیشترین تعداد چاه های مسدود شده به ترتیب مربوط به امورهای منابع آب تهران، شهریار و شهرری بوده است.

وی با اشاره به اینکه طی مدت مذکور 130 حلقه چاه غیر مجاز در سطح استان شناسایی شد که اقدامات لازم جهت انسداد این چاه ها در حال انجام است، اذعان کرد : با توجه به همکاری موثر میان شرکت آب منطقه ای تهران و قوه قضاییه، تا کنون برای انسداد چاه های غیر مجاز استان ، 404 اخطاریه صادر و 78 حکم قضایی نیز اخذ گردیده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت در ادامه با تاکید بر اینکه به منظور کنترل و مدیریت میزان مصرف آب از چاه های مجاز، 42 دستگاه کنتور حجمی هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه بهره برداری نصب گردید، اظهار کرد : در همین راستا، 473 حلقه چاه مجاز نیز مورد کنترل و بهره برداری دوره ای قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: همچنین با توقیف 8 دستگاه حفاری غیر مجاز، از حفر غیر قانونی چندین چاه دیگر در محدوده عملکرد تهران بزرگ ، شهریار ، دماوند و ورامین، جلوگیری شد که خود گام موثری در حوزه صیانت و حفاظت از منابع آبی محسوب می شود.

این مقام مسوول  با بیان اینکه حفاظت از حرایم رودخانه ها و منابع آب های سطحی یکی دیگر از وظایف مهم امور حفاظت و بهره برداری می باشد که با جدیت تمام توسط کلیه امورهای منابع آب استان، اجرا می شود، تصریح کرد: طی یک ماه گذشته، در بخش آب های سطحی با تلاش کارشناسان مربوطه ، مساحتی بالغ بر 81 هزار و 121 متر مربع از بستر رودخانه ها در سطح استان تهران رفع تصرف و از ید متجاوزان به حریم این بستر ها خارج شد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت در پایان، با تاکید بر لزوم ‏فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در کشور و آگاه سازی مردم از وضعیت بحرانی منابع آبی و خطرات ‏و پیامدهای ناشی از این بحران، گفت: صیانت از منابع آب های سطحی و جلوگیری از برداشت غیر مجاز از منابع آب های زیر زمینی در حال حاضر یکی از بزرگترین دغدغه شرکت می باشد و حوزه حفاظت و بهره برداری به عنوان بازوی اجرایی شرکت، در خط مقدم حفاظت از این منابع ارزشمند ملی، تمام تلاش و همت خود را به کار می بندد.

 

کد خبر: 55519
  تاریخ خبر : 1400/08/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/08/05
 شیخ الاسلامی
 62