سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: سد خاییز مایه رونق کشاورزی تنگستان خواهد شد

سد خاییز مایه رونق کشاورزی تنگستان خواهد شد

رئیس حوضه رودخانه زهره، جراحی و حوضه های جنوبی در سفر خود به استان بوشهر از طرح‌های توسعه منابع آب شهرستان تنگستان بازدید کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،مهرزاد احسانی در نخستین بازدید خود طرح ساماندهی کانال و انتقال آب شبکه آبیاری اهرم را مورد بررسی قرار داد.

وی اظهار کرد: با توجه به نیاز بالای نخیلات به آبیاری در فصول مختلف، ضروری است تا از منابع آب موجود، با بالاترین میزان بهره‌وری استفاده شود.

احسانی خاطرنشان کرد: مشارکت مردمی در مدیریت منابع آب و شبکه‌های آبیاری امری غیرقابل انکار است و حصول موفقیت در این حوزه با همراهی ظرفیت‌های اجتماعی محقق می‌شود.

گفتنی است فاز اول طرح طرح ساماندهی کانال و انتقال آب شبکه آبیاری اهرم به طول ۱.۷ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده است و فاز دوم و سوم این طرح نیز آماده شروع عملیات اجرایی است.

رئیس حوضه رودخانه زهره، جراحی و حوضه های جنوبی در ادامه و در بازدید از سد خاییز اظهار کرد: این سد با ایجاد ظرفیت جدید آبی، موجب رونق کشاورزی تنگستان خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به امکان آبگیری سد خاییز در بارندگی‌های احتمالی پاییز و زمستان، فرصت مناسبی جهت کاهش اتکا به منابع آب زیرزمینی و استفاده از آب با کیفیت سد جهت بهره‌برداران کشاورزی فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر نیز در بازدید از سد خاییز اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های همیشگی نخلداران اهرم، تامین آب به ویژه در فصول گرم سال بوده است.

علی محمدی افزود: عملیات اجرایی سد خاییز به عنوان یکی از راهکارهای تامین آب پایدار کشاورزی در سال ۱۳۹۷ آغاز شد و خوشبختانه در سال جاری این سد شرایط آبگیری را دارد.

وی خاطرنشان کرد: تامین بخشی از حقابه ۲۰۰ هزار اصله نخل شبکه آبیاری اهرم، تامین حقابه زیست محیطی و کاهش فشار بر منابع آب زیرزمینی بخشی از اهداف این سد است.

این گزارش می‌افزاید: سد خاییز از نوع خاکی با هسته رسی است و ۳۶ متر ارتفاع دارد. این سد با حجم مخزن ۱۶ میلیون مترمکعب، ۸۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. اعتبار سرمایه گذاری شده در این طرح یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال می‌باشد.

کد خبر: 55422
  تاریخ خبر : 1400/07/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/29
 علی بخشی
 173