سه‌شنبه, 5 تیر 1403
مشروح خبر :: نشست زمین در محدوده برخی از آبخوان های استان/ آغاز مطالعات دلایل نشست زمین در استان

نشست زمین در محدوده برخی از آبخوان های استان/ آغاز مطالعات دلایل نشست زمین در استان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان در دیدار با دادستان مرکز استان به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: امسال یکی از خشک ترین سال های استان و کشور را به لحاظ کاهش منابع آبی پشت سر می گذاریم و یکی از مهم ترین مخاطراتی که در سال جاری مطرح شده است نشست زمین در محدوده برخی آبخوان های استان است که یکی از عوامل اصلی آن می تواند استحصال بیش از حد آب از آبخوان ها باشد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، سید محسن حسینی در دیدار با دادستان عمومی و انقلاب استان گلستان  اظهار کرد: امسال سال بسیار خشکی است ویکی از مشکلات استان ، کشت غرقابی برنج با استفاده از آب زیرزمینی است که البته این کشت به صورت غرقابی طبق مصوبه شورای سازگاری با کم آبی استان ممنوع شده و لازم است خشکه کاری برنج توسعه یابد.

وی افزود: طبق پیش بینی ما امسال حدود 30 تا 40 هزار هکتار از اراضی استان شامل کشت برنج و...که توسط آب زیرزمینی آبیاری می شوند به دلیل کم آبی خشک می شوند.همچنین طبق برخی پیش بینی ها اکثر چاه های نیمه عمیق استان در نیمه تابستان به دلیل کم آبی خشک می شوند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان افزود: به مدیران امور منابع آب شهرستان ها نیز اعلام کرده ایم که در صورت تخلفات شامل اضافه برداشت از چاههای آب برخورد نمایند و به دادگاه معرفی شوند.

افزایش 100 لیتر بر ثانیه تا نیمه تابستان به آب شرب گرگان
 
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان بیان کرد: 7 هزار حلقه چاه عمیق در استان وجود دارد که 700 چاه شرب استان نیز لابلای این چاه ها قرار دارد و در تابستان سطح چاه های آب شرب نیز به دلیل روشن شدن چاه های کشاورزی کاهش می یابد.

وی بیان کرد: حفر 5 حلقه چاه جدید از قبل آغاز شده که تا اواسط مرداد به بهره برداری می رسد، استفاده اضطراری از چاه هایی که برخی ادارات دارند و اتصال آن ها به آب شرب شهر و استفاده اضطراری از برخی چاه های کشاورزی که در مسیر خط انتقال آب شرب قرار دارند از جمله راهکارهای اضطراری برای تامین بخشی از آب شرب گرگان در فصل تابستان است.

دادستان عمومی و انقلاب استان گلستان نیز در این جلسه، گفت: موضوع آب موضوع حیاتی و همیشه مهم است و به ویژه در سال جاری که با خشکسالی رو به روهستیم مدیریت منابع آب به ویژه در بخش شرب بسیار مهم است.

تسریع در تامین طرح های منابع آب شرب

 سید رضا سید حسینی افزود: ضروری است اطلاع رسانی وآگاهی بخشی وضعیت منابع آب در سال جاری و عدم کشت غرقابی برنج برای مردم بیش از پیش انجام شود و طرح هایی که در تامین آب شرب وجود دارد تسریع شود تا بتوانیم از شرایط خشکسالی سال جاری عبور نمائیم.

وی با بیان اینکه در مصوبه عدم کشت غرقابی برنج با آب زیرزمینی دادستانی هم با متخلفان برخورد می کند و در هر بخش که نیاز باشد ورود لازم را دارد ، گفت: ولی نیاز است برای تامین معیشت مردم جهاد کشاورزی استان هم کشت های جایگزین به جای کشت برنج را احصا نماید تا مردم در معیشت خود دچار مشکل نشوند.

کد خبر: 52924
  تاریخ خبر : 1400/04/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/10
 روابط عمومی
 304