سه‌شنبه, 12 مرداد 1400
مشروح خبر :: نشست خبری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز بمناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب

نشست خبری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز بمناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب

بمناسبت هفته صرفه جویی آب و برق نشست خبری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با اصحاب رسانه برگزار گردید و مدیر عامل شرکت گزارشی از وضعیت منابع آب ،چالشها،برنامه ها و اقدامات و دستاوردهای شرکت آب منطقه ای بعنوان متولی مدیریت منابع استان ارائه و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ داد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ،در این نشست که در محل سالن جلسات شرکت با حضور مدیرعامل شرکت  آب منطقه ای البرز و اصحاب رسانه،خبرگزاری ها و مطبوعات استانی و کشوری برگزار شد.

داود نجفیان مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز در ابتدا هفته صرفه جویی مصرف آب و برق را تبریک گفت و رسالت اصحاب رسانه را در مباحث فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب و صرفه جویی واجد اهمیت فراوان دانست و اضافه نمود خوشبختانه در البرز این ظرفیت بخوبی برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی وجود دارد. وی در ادامه  با ارائه آمار و اطلاعات مقایسه ای در خصوص میزان بارشها و موجودی ذخایر آب سدهای استان ارایه داد و افزود بارشها نسبت به سال گذشته  کاهش38 داشته است. وی خشکسالی و گرمای شدید و بیماری کرونا را از جمله عوامل فشار مضاعف بر منابع آب دانست و تاکید نمود در تمامی بخش های مصرف نیاز به صرفه جویی داریم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با تاکید بر رعایت الگوهای جهانی در مصرف آب بیان داشت:  گذشتگان ما به صورت تجربی تمام برنامه ها را مطابق با ظرفیت اکولوژیکی انجام  می دادند و در دوره کنونی نیز تنها افتتاح طرح های بزرگ و زیر ساختی در بخش آب کافی و کارساز نیست بلکه  همه جمعیت کشور باید  به موضوع آب و خشکسالی حساس شوند زیرا تاکنون از ظرفیت بخش اجتماعی آب و اصلاح باور و الگوی مصرف بطور شایسته بهره نبرده ایم.

وی در ادامه گفت : طی سه سال گذشته با کمک و همکاری مسؤلان اجرایی و دستگاه قضایی استان و با همراهی کمیته صیانت از حقوق بیت المال و آب در دو بخش آبخوان و ساخت و ساز های غیر مجاز اقدامات خوبی در البرز صورت گرفته است.وی افزود: یکی از نتایج این اقدامات صرفه جویی بیش از ۲۲ میلیون متر مکعبی در مصرف آب های زیر زمینی البرز  بوده است.

داود نجفیان گفت: در سال گذشته طرح سازگاری با کم آبی  استان البرز به عنوان یکی از طرح های خوب در وزارت نیرو و کارگروه ملی تصویب شد و بر اساس آن قرار شد هر دستگاه  اجرایی مانند جهاد کشاورزی روش های نوین آبیاری را توسعه بدهد و در نهایت  میزان صرفه جویی آب  بالا خواهد رفت.

وی ادامه داد: مقرر شده است با  همکاری سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای البرز با ترویج و توسعه شبکه های آبیاری نوین ۱۱۳ میلیون متر مکعب  صرفه جویی آب در البرز داشته باشیم.همچنین بازچرخانی پساب ها برای مصارف کشاورزی و صنعتی از دیگر اقدامات برای صیات از منابع آبی و در اجرای طرح سازگاری با کم آبی است ضمن آنکه شهرداری ها نیز در این طرح باید مشارکت کنند و فضاهای سبز با استفاده از پساب تصفیه شده آبیاری شود.وی در خصوص آزاد سازی حریم و بستر رودخانه های البرز از ساخت وسازها در سه سال اخیر گفت که ۱۶ کیلومتر از حریم این رودخانه ها با همکاری دستگاه قضایی آزاد سازی شده و برای ساکنان حاشیه دو کیلومتر دیگر از این رودخانه ها اخطاریه صادر شده است.

نجفیان در خصوص هوشمند سازی چاه های آب کشاورزی البرز بیان داشت : تاکنون یک هزارو ۷۶۱ حلقه چاه مجهز به کنتورهای هوشمند شده و امسال نصب این کنتورها بر روی ۵۰۰ حلقه چاه دیگر در دست اقدام است

 

 

 

کد خبر: 52762
  تاریخ خبر : 1400/04/01
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/02
 عباس کیخایی
 76
  ثبت دیدگاه