پنجشنبه, 23 اردیبهشت 1400
مشروح خبر :: رفع‌تصرف بیش از 130 هکتار از حریم و بستر رودخانه‌های استان تهران/ انسداد 1358 حلقه چاه غیرمجاز

رفع‌تصرف بیش از 130 هکتار از حریم و بستر رودخانه‌های استان تهران/ انسداد 1358 حلقه چاه غیرمجاز

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران گفت: در سال گذشته بیش از 130 هکتار از حریم و بستر رودخانه های استان تهران در جهت صیانت از منابع آبی و همچنین جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز رفع تصرف شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،، "احمدعلی قربانیان" با بیان این مطلب اظهار کرد: همچنین در بخش آب های زیرزمینی نیز عملکرد مطلوبی از امورهای آب شاهد بودیم و با همکاری گروه های گشت و بازرسی امورهای منابع آب، تعداد هزار و 358 حلقه چاه غیر مجاز در مجموع به عمق 50 هزار و 678 متر و آبدهی 1087 لیتر بر ثانیه مسدود شد که در نتیجه از برداشت غیرمجاز بیش از 22 میلیون و 613 هزار متر مکعب آب از سفره های آب زیرزمینی استان تهران جلوگیری بعمل آمد.

وی با بیان اینکه این اقدامات در راستای طرح احیاء و تعادل بخشی و حراست از منابع آب های زیرزمینی انجام شد، افزود: بیشترین تعداد چاه های مسدود شده به ترتیب در شهرستان های تهران، شهریار، ورامین، شهرری دماوند و اسلامشهر می باشد.

 قربانیان در ادامه با اشاره به اینکه هزار و 404 حلقه چاه غیر مجاز نیز در سال 99 شناسایی شد که انسداد آن ها از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است، افزود: به منظور کنترل بهینه مصرف و جلوگیری از برداشت بی رویه آب از چاه های مجاز توسط بهره برداران، تعداد 560 عدد کنتور هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه بهره برداری نصب گردید. همچنین تعداد 213 دستگاه حفاری غیر مجاز توقیف و به پارکینگ امورهای آب منتقل شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه به منظور حفظ و حراست از منابع ارزشمند آب های زیرزمینی، تعداد هفت هزار و 54 حلقه چاه کشاورزی مجاز مورد کنترل و نظارت بر بهره برداری از آن ها قرار گرفته است، تصریح کرد: در سال گذشته در حوزه آب های سطحی و زیر زمینی سه هزار و 739  اخطاریه صادر و هزار و 812 فقره حکم قضایی مربوط به تجاوز به حریم و بستر رودخانه های استان اخذ و اجرا گردیده است.

قربانیان در پایان با تقدیر از همکاری دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب سطحی و زیرزمینی خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین وظایف حاکمیتی شرکت آب منطقه ای تهران، حراست از منابع آب های سطحی و برخورد با متصرفین بستر رودخانه ها و همچنین حفظ منابع آب های زیرزمینی و برخورد با متخلفینی است که با حفر چاه های غیر مجاز، صدمات جبرن ناپذیری به محیط زیست و منابع ارزشمند آبی وارد می کنند؛ چرا که برداشت های بی رویه آب سبب افت سطح آب های زیرزمینی شده و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب وکاهش کیفیت آب را در پی خواهد داشت، بنابراین با توجه به اهمیت موضوع، این شرکت از هیچ کوششی در جهت صیانت از منابع آبی دریغ نخواهد کرد.

کد خبر: 51425
  تاریخ خبر : 1400/01/31
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/01/31
 شیخ الاسلامی
 36
  ثبت دیدگاه