شنبه, 13 آذر 1400
مشروح خبر :: همدان در آستانه بحران کم آبی است

همدان در آستانه بحران کم آبی است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان گفت: هشدار کمبود آب و خشکسالی در استان بسیار جدی است به نحوی که اگر نزولات آسمانی افزایش نیابد این استان با بحران کم آبی مواجه می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، فرهاد فرزانه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان همدان افزود: مجموع بارش های استان در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به صورت متوسط ۲۸۱ میلی متر(برف و باران) ثبت شده که این میزان نسبت به بارش های سال آبی گذشته ۴۲ درصد کاهش را نشان می دهد

وی اظهار داشت: این میزان کاهش بارندگی ما را با چالش بسیار جدی کمبود آب روبه‌رو کرده و مردم باید با رعایت و مصرف بهینه، ما را برای مدیریت مصرف و گذر از این مشکل یاری کنند.

فرزانه گفت: با وجود کاهش میزان بارندگی، امسال هیچ تنشی در مورد آبیاری باغ‌های استان همدان نداشتیم و با توجه به شرایط سخت، توزیع آب در بین باغداران با مدیریت و به خوبی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود شرایط موجود، تمرکز بر برداشت از چاه‌ های استیجاری برای تامین کمبود آب پیش بینی و برنامه ریزی شده هرچند که صرفه جویی و مدیریت مصرف، تنها راه عبور از بحران خشکسالی فعلی است.

معاون عمرانی استانداری همدان با اشاره به اینکه برداشت از سد اکباتان باید مدیریت شود تا در روزهای آینده با مشکل جدی آب رو به رو نشویم، افزود: حجم ذخیره آب سد اکباتان به ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب معادل ۱۹ درصد گنجایش آن کاهش یافته و میزان خروجی آب آشامیدنی آن برابر ۹۲۰ لیتر در ثانیه است.

فرزانه افزود: در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با متوسط بارش ۲۸۱ میلی‌متر، میزان ریزش برف و بارش باران نسبت به بلند مدت ۲۲ درصد کاهش یافته است.

 

کد خبر: 55044
  تاریخ خبر : 1400/07/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/25
 همایون
 85