دوشنبه, 5 مهر 1400
مشروح خبر :: ۴۰۰ حلقه چاه آب در لرستان به کنتور هوشمند مجهز می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان:

۴۰۰ حلقه چاه آب در لرستان به کنتور هوشمند مجهز می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان از وجود یک هزار و ۳۵۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان خبر داد و گفت: بیش از ۱۵۲حلقه چاه قطع برق و به کنتور هوشمند مجهز شده است، همچنین بیش از ۴۰۰ حلقه چاه در دستور کار قرار داشته و در آینده به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"داریوش حسن نژاد" اظهار داشت: چاه‌هایی که باید پر شوند، شناسایی شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال 190 حلقه چاه پر شود.
حسن نژاد ادامه داد: یک هزار و ۳۵۲ حلقه چاه غیرمجاز در استان وجود دارد که از این تعداد، ۳۳۶ حلقه فرم یک، ۳۱۰ حلقه فرم ۵ و ۷۰۶ حلقه چاه غیرمجاز نیز در سیستم ثبت شده است.
وی افزود: ۷ هزار و ۶۱۰ حلقه چاه مجاز در استان وجود دارد که از این تعداد، ۵ هزار  و ۷۶۰ حلقه مربوط به بخش کشاورزی، هزار و ۴۵۳ حلقه بخش صنعت و ۳۹۷ حلقه مربوط به بخش آب شرب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه  تامین آب به‌عهده شرکت آب منطقه‌ای و توزیع  آب شرب بر عهده شرکت آبفا است و آب مصرفی از منابع  زیرزمینی، سطحی و مخازن سدها تامین می‌شود، اظهار داشت: توزیع آب در بخش کشاورزی از طریق جهاد کشاورزی، در بخش صنعت از طریق اداره کل صمت، در بخش فضای سبز از طریق شهرداری‌ها و در بخش آب شرب از طریق آبفا صورت می‌گیرد.
حسن نژاد عنوان کرد: سازمان جهاد کشاورزی بر اساس مجوزهای صادر شده از طرف شرکت آب منطقه‌ای و میزان آب موجود در مخازن سدها، الگوی کشت را تعریف می‌کند.
وی با بیان اینکه از همان اوایل وقوع پدیده خشکسالی، شورای حفاظت آب را با هدف مدیریت منابع آب در خشکسالی تشکیل دادیم که به دنبال آن در تمام شهرستان‌ها با همکاری فرمانداری، دادگستری و... کشت محصولات آبدوست کاهش یافت، افزود: کاهش کشت محصولات آب دوست در سراسر کشور صورت گرفته است و در  لرستان نیز از راه‌های مختلف اطلاع رسانی از جمله نصب بنر، مصاحبه با صداوسیما، شبکه‌های اجتماعی و جلسات متعدد با  نمایندگان بهره برداران و کشاورزان و تعاونی‌های آب‌بران، وقوع پدیده خشکسالی و عدم امکان تامین آب به دهیاری‌ها، بخشداری‌ها، چاه داران و... ابلاغ شد.
حسن نژاد با اشاره به دستورالعمل محدودیت کشت برنج در استان‌های غیر ساحلی و مجوز کاشت برنج فقط در دو استان شمالی، کسب ارزش افزوده بیشتر را یکی از دلایل عمده کشت برنج توسط کشاورزان عنوان کرد و اظهار داشت: به‌رغم اینکه کشت محصولات آب دوست در استان محدود شد ولی برخی از کشاورزان، برنج کاری کردند.
وی ادامه داد: برای کنترل سیلاب و کمک به کشاورزان پایین دست و تامین حقابه زیست محیطی، دریچه دو سد مروک و ایوشان را با دبی کنترل شده باز کردیم .
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان اضافه کرد: تعدادی از چاه‌های غیرمجاز صنعتی، گردشگری و بومگردی را قطع برق، تعدادی را پلمب و تخصیص آب تعدادی را هم تا زمانی که تکلیف صنعت مربوطه مشخص شود، به حالت تعلیق درآورده‌ایم. لیست این تعداد چاه هم به سازمان صمت، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اعلام شده است.

کد خبر: 54418
  تاریخ خبر : 1400/06/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/06/20
 روابط عمومی
 34
  ثبت دیدگاه