شنبه, 13 آذر 1400
مشروح خبر :: آغاز آزادسازی حریم و بستر رودخانه عباس آباد در استان همدان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان خبرداد:

آغاز آزادسازی حریم و بستر رودخانه عباس آباد در استان همدان

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان درباره آزادسازی حریم رودخانه عباس آباد گفت: به دنبال آزادسازی سراسری رودخانه هستیم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، منصور ستوده با تأکید بر اینکه امسال بخشی از آزادسازی رودخانه عباس آباد در ماههای پیش رو آغاز می‌شود، اظهار کرد: 388 کیلومتر از رودخانه‌های حوضه قره‌چای در حال عقد قرارداد با مهندسین مشاور می باشد. رودخانه مانند جاده نیست که حریم ثابتی داشته باشد، معمولاً رودخانه‌ها بر اساس عمق، سرعت، عرض بستر و دبی سیلاب حریم‌های مشخصی دارند بر همین اساس برای تعیین حریم رودخانه گنج‌نامه مشاور مجزا گرفته‌شده که 14 کیلومتر از رودخانه‌ مذکور مطالعه و نقشه برداری شده است.

ستوده افزود: شرکت از طریق روزنامه‌ها موضوع را اطلاع‌رسانی نموده است تا هرکسی اعتراض دارد بررسی شده و درنهایت با مشخص شدن حد بستر و حریم رودخانه، حدود به اداره ثبت اعلام  تا اسناد در سامانه ثبت گردد. در سال‌های گذشته تعیین حد بستر رودخانه گنج‌نامه به‌صورت موردی انجام‌شده است، در سال‌های گذشته اشخاص و دستگاه‌هایی به‌صورت موردی اقدام به استعلام نموده اند اما درمجموع مقرر شد مشاور شهرداری و مشاور آب منطقه‌ای و مسکن و شهرسازی جلسه‌ای مشترک برگزار و مطالعات هر سه دستگاه را جمع‌بندی تا برای آزادسازی آن اقدام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با تأکید بر اینکه در اینکه تصرفاتی در حریم رودخانه عباس آباد انجام‌شده شکی نیست، تصریح کرد: اینکه چه میزان از حریم و بستر رودخانه گنج‌نامه تصرف‌شده منوط به انجام مطالعات مشاور است. تصرفات رودخانه عباس آباد موضوع امروز نیست بلکه از سالیان قبل از سوی باغداران انجام‌گرفته است در هم افزایی بین دستگاه ها، شهرداری اعلام کرده به دنبال آزادسازی حریم و ساماندهی رودخانه عباس آباد است تا در کنار آن معبرهایی برای گردشگری ایجاد کند.

وی گفت: بر اساس قوانین و مقررات موضوعه شرکت آب منطقه ای اقدام به انجام مطالعات سراسری تعیین بستر و حریم رودخانه عباس آباد از محدوده میدان گنجنامه تا اراضی علی آباد فرهنگیان نموده است وکلیه شهروندان گرامی ( اشخاص حقیقی و حقوقی ) که عیناً و یا انتفاعاً در اراضی مذکور مدعی حقی هستند ظرف مدت یکماه از تاریخ اعلام عمومی به اداره منابع آب شهرستان همدان واقع در بلوار رنجبران نرسیده به میدان عمار مراجعه نموده و فرم های مربوطه را به همراه مستندات تکمیل نمایند .

ستوده درپایان افزود: به اعتراض های رسیده پس از تاریخ ذکر شده در اطلاعیه شرکت به هیچ عنوان ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 

کد خبر: 54402
  تاریخ خبر : 1400/06/18
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/06/20
 همایون
 124