شنبه, 13 آذر 1400
مشروح خبر :: پر شدن 1046 حلقه چاه غیر مجاز در استان خراسان جنوبی از سال 1385 تا کنون

پر شدن 1046 حلقه چاه غیر مجاز در استان خراسان جنوبی از سال 1385 تا کنون

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: از ابتدای تشکیل استان (1385) تا کنون ، تعداد 1046 حلقه چاه غیر مجاز پر و مسلوب‌‎المنفعه شدند که این موضوع باعث جلوگیری از برداشت غیر مجاز آب به میزان حدود 5.5 میلیون متر مکعب شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، "سید سعید پور جعفر" در خصوص چاه ها غیر مجاز در دشتهای استان اظهار داشت:  همکاران گشت و بازرسی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به طور مستمر از منابع آبی در سطح استان بازدید به عمل می آورند که در صورت مشاهده هرگونه تخلف، به خصوص در مورد منابع آبی غیرمجاز ابتدا اخطاریه های لازم صادر و پس از اخذ حکم قضایی و مراحل قانونی نسبت به پر و مسلوب المنفعه نمودن این چاه ها اقدام می شود

وی افزود در خراسان جنوبی با توجه به متعهد بودن و نجابت مردمان آن تاکنون هیچ چاه غیر مجاز عمیقی مشاهده نشده است و چاه های غیرمجاز موجود با عمق حداکثر 20 متر و با دبی بسیار پایین می باشند.

وی افزود: با توجه به خشکسالی شدید در سال جاری از همه ی هم استانی های عزیز خواهشمندیم در مصرف آب به خصوص بخش کشاورزی که 88 درصد مصرف آب استان را دارند صرفه جویی نمایند و با استفاده از کشت های کم آب بر و اجرای شبکه های آبیاری نوین به مدیریت مصرف آب در این بخش کمک نمایند.

 وی  به هزینه بالای تامین آب شرب و بهداشتی در استان اشاره نمود و گفت با توجه به شرایط استان وجود منابع آبی مناسب و پایدار برای شرب و بهداشت بسیار محدود است که برای حفظ همین منابع محدود نیازمند همراهی مردم و رعایت الگوی مصرف هستیم.

وی تعداد چاه های غیر مجاز پرشده در استان را از ابتدای امسال 12 حلقه عنوان نمود که منجر به جلوگیری از برداشت 21 هزار متر مکعب آب شده است.

وی در پایان گفت: باتوجه به اینکه شناسایی بسیاری از چاه های غیرمجاز براساس گزارش های مردمی بوده از هم استانی عزیز خواهشمندیم در صورت مشاهده هرگونه بهره برداری غیر مجاز از منابع آبی مراتب را به معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان و یا به امورات منابع آب شهرستانها اعلام نمایند.

کد خبر: 54051
  تاریخ خبر : 1400/05/31
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/31
 مدیر روابط عمومی سایت
 82