دوشنبه, 5 مهر 1400
مشروح خبر :: آب ذخیره شده در سد گاوشان منبعی ارزشمند، پایدار و قابل اعتماد برای تامین آب شرب شهر کرمانشاه

آب ذخیره شده در سد گاوشان منبعی ارزشمند، پایدار و قابل اعتماد برای تامین آب شرب شهر کرمانشاه

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه با حضور در محل صدا و سیمای استان، بخش خبری شبکه زاگرس به سوالات مجری برنامه در خصوص سد گاوشان و تصفیه خانه آب شرب شهر پاسخ داد .

 به گزارش شبکه خبری آب ایران، محمود رضا شهلایی  گفت: تامین آب بلند مدت شهر کرمانشاه تا افق 1415 از طریق سد گاوشان در نظر گرفته شده است که در سال حدود 63 میلیون متر مکعب و به عبارتی 2000 لیتر در ثانیه میباشد .


مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه، با اشاره به اینکه از سال 92 تا حال حاضر حدود یک متر مکعب بر ثانیه آب شرب تحویل تصفیه خانه شهید نظری در شهر کرمانشاه شده است افزود: در عید سعید غدیرخم تصفیه خانه جدید التاسیس آب شرب کرمانشاه که نام آن نیز غدیر نام گرفت و در روستای سراب خشکه واقع است بصورت اضطرار و با توجه به شرایط تنش آبی در استان و کاهش منابع آب شرب وارد مدار بهره برداری قرار گرفت، که در طرح تامین آب بلند مدت  ظرفیت تصفیه و انتقال آب شرب تا 2600 لیتر در ثانیه وجود دارد .


شهلایی همچنین ادامه داد: بلحاظ تامین آب مشکلی نداریم و آب ذخیره شده در سد گاوشان به مدت سه سال جوابگوی مصارف ما میباشد. ایشان در بیان اجرای پروژه تصفیه خانه آب شرب  غدیر گفت: این تصفیه خانه با بهترین متریال بلحاظ سازه ای و تجهیزات ساخته شده است که در زمان افزایش میزان دبی ورودی به سازه تصفیه خانه به میزان دو هزار لیتر در ثانیه در برخی حوضچه های طول مسیر تعدادی از شیرآلات مربوطه دچار نشتی گردیدند که در حال حاضر در حال رفع نواقص مربوط به آن هستیم . ایشان اتفاقات چند روز گذشته را مسائل فنی پروژه ذکر نمود که در طول مسیر 72 کیلومتری خط انتقال طبیعی است .


شهلایی به برخی شایعات در فضای مجازی در سطح شهر کرمانشاه در خصوص آلودگی آب اشاره و افزود : هیچگونه آلودگی در آب شرب تحویلی به مشترکین و همشهریان عزیز کرمانشاهی وجود ندارد و همکاران پر تلاش ما در مجموعه شرکت آبفا و دانشگاه علوم پزشکی استان، آب را در دو نوبت مورد آزمایش و کنترل کیفی قرار میدهند و در واقع تلاش همه ما متولیان آب در استان تامین آب شرب سالم و پایدار مشترکین است.


لازم به توضیح است در حال حاضر1500 لیتر بر ثانیه آب توسط خطوط انتقال، تحویل تصفیه خانه شهید نظری کرمانشاه میگردد.   

 

کد خبر: 53793
  تاریخ خبر : 1400/05/12
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/05/12
 مدیر سایت
 81
  ثبت دیدگاه