سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: بحران کم آبی در منطقه، نیازمند مدیریت بهینه مصرف آب

بحران کم آبی در منطقه، نیازمند مدیریت بهینه مصرف آب

رئیس اداره منابع آب شهرستان نهبندان گفت: با توجه به بحران کم آبی در منطقه، نیازمند مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی هستیم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، "مجید هاونگی" در هفته صرفه جویی و مدیریت مصرف آب در همایش تجلیل از کشاورزان برتر در مدیریت مصرف آب شهرستان گفت: هدف از برگزاری این همایش آگاهی بخشی، الگوسازی و فرهنگ سازی در بین سایر کشاورزان است.

وی حفاظت و مصرف بهینه آب را لازمه توسعه پایدار ذکر کرد و اظهار داشت: تحقق این امر تنها با مشارکت کشاورزان و بهره برداران در آگاهی بخشی عمومی و فرهنگ سازی امکان پذیر است.

وی تصریح کرد: اجرای مدیریت صحیح مصرف آب بخاطر شرایط اقلیمی شهرستان همواره جزو مسائل ضروری محسوب می شود از طرفی بیشترین آب مصرفی نهبندان در بخش کشاورزی مصرف می شود. به گفته وی در سال های اخیر بروز خشکسالی مشکلاتی را برای مردم و کشاورزان بوجود آورده است و باید برای کاهش مسائل در بهره وری درست از منابع موجود اقدام لازم و به موقع صورت گیرد.

هاونگی افزود: در گذشته استفاده نکردن از شیو های نوین و مدرن آبیاری و استفاده از سیستم های قدیمی آبیاری غرقابی در کشاورزی موجب شده تا ذخایر زیرزمینی به شدت افت کند.

وی گفت: کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، حفظ منابع آب زیرزمینی با استفاده از روشهای نوین و اصولی آبیاری از راه حل های اساسی نجات منابع آبی منطقه است.

وی اظهار کرد: انتخاب کشاورز برتر با توجه به استفاده از سیستم آبیاری نوین، الگوی کشت، اجرای طرح های آبخیزداری مشارکتی و افزایش راندمان تولید انجام شد.

در این همایش، از 3 نفر از کشاورزان برتر در مدیریت مصرف آب شهرستان نهبندان تقدیر شد.

کد خبر: 52858
  تاریخ خبر : 1400/04/07
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/07
 مدیر روابط عمومی سایت
 176