شنبه, 13 آذر 1400
مشروح خبر :: کسری مخزن 101 میلیون مترمکعبی در دشتهای خراسان جنوبی

کسری مخزن 101 میلیون مترمکعبی در دشتهای خراسان جنوبی

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی از کسری ۱۰۱ میلیون متر مکعبی مخازن آب در استان خبر داد و گفت: براساس سند سازگاری با کم آبی می بایست در یک بازه زمانی هفت ساله این کسری مخزن در استان به صفر برسد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، "سعید سروری" در نشست خبری مدیران صنعت آب و برق خراسان جنوبی که به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب و برق برگزار شد، افزود: در حال حاضر از ۱۳ هزار و ۵۹۹ منبع آبی در استان ۲۸ درصد آن را چاه‌ها و چشمه‌ها تشکیل می‌دهند و اگر ثبات و پایداری می‌خواهیم باید تناسب بین دخل و خرج آبی خود را رعایت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته اکثر منابع تامین آب در خراسان جنوبی از طریق قنات‌ها و چشمه‌ها بوده است گفت: هر سال با توجه به میزان بارندگی‌ها، کشاورزان مصرف خود را با آب قنات‌ها تطبیق می‌دادند که با ورود سیستم حفر چاه‌ها، تعادل به هم خورد و ۷۳ درصد میزان برداشت آب را منابع زیر زمینی به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به سیاست وزارت نیرو مبنی بر تدوین سند سازگاری با کم‌آبی افزود: در سند آمایش سرزمینی استان منابع آبی در نظر گرفته شده اعمال آب قابل برنامه‌ریزی، مطرح است. سروری گفت: در برنامه‌ریزی‌های این سند به ۷۵ درصد میزان آب تجدیدپذیر اشاره و هدف‌گذاری شده است تا در برنامه هفت ساله بتوانیم به آن برسیم.

هشدار ورشکستگی آبی برای آیندگان

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه اگر ثبات و پایداری می خواهیم باید تناسب بین دخل وخرج آبی خود داشته باشیم گفت: در حال حاضر از منابع آبی تجدیدپذیر 10 درصد بیشتر استفاده می‌شود که به نوعی ورشکستگی منابع آبی برای آینده خواهیم داشت. وی افزود: آب عنصری است که نه قابل تولید و نه قابل جایگزین بوده و حجم آبی که در استان در دسترس قرار دارد، محدود است از سوی دیگر هر سال نیاز ما به مصرف آب بیشتر می‌شود. سروری تاکیدکرد: می‌طلبد توجه بیشتری به افزایش بهره‌وری داشته باشیم تا افزایش نیاز را با افزایش بهره‌وری جبران کنیم.

تجهیز 90 درصد چاههای کشاورزی به کنتور هوشمند آب و برق

سروری با اشاه به اجرای طرح کنتورگذاری هوشمند چاه‌های کشاورزی افزود: این طرح از سال ۹۲ در حالی آغاز شد که از زمان اجرا تاکنون ۱۸ درصد آب و ۲۰ درصد در مصرف برق در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده است  و در حال حاضر 90 درصد چاههای کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند آب و برق می باشند

وی با توجه به اینکه تجهیز چاههای دستگاههای اجرایی استان به کنتور هوشمند آب و برق یکی از مصوبات قرارگاه آب استان می باشد افزود: لیست چاههای فاقد کنتور به دستگاه های اجرایی ارسال و طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است در بازه زمانی 4 ماهه به کنتور هوشمند آبو برق مجهز گردند.

انتقال آب خلیج فارس به استان در بازه زمانی 5 ساله

وی در خصوص طرح انتقال آب به استان گفت: طرح انتقال آب از دریای عمان از سال‌های گذشته برای سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی مطرح شده است. وی افزود: همچنین مطالعات، جانمایی و مسیریابی خطوط انجام شده است و از سوی دیگر کنسرسیوم بخش خصوصی معرفی شد تا نیاز آبی سه استان را تامین کند اما در اواخر سال گذشته بود که با بازنگری که روی خطوط انجام گرفت، مقرر شد طرح انتقال آب به استان از طریق خلیج فارس رقم بخورد که این طرح با عنوان خط امید است و در حال حاضر مرحله اول ان برای استان های یزد وکرمان انجام شده است. سروری با اشاره به این که مقرر شده است در یک طرح 5 ساله انتقال آن به استان انجام شود، گفت: در این طرح از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می شود.

آزادسازی 161 هکتار از اراضی حریم و بستر رودخانه های استان طی سال گذشته

سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی درباره رودخانه‌های استان گفت: از سال گذشته تاکنون ۷۰۰ کیلومتر نقشه‌برداری و مطالعات تعیین حریم و بستر رودخانه‌های استان با اعتبار چهار میلیارد تومان انجام شده است. وی افزود: درخصوص ساماندهی حریم و بستر رودخانه‌های استان مکاتباتی با مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری انجام شد تا در صورتی که مکانی نیاز به لایه‌روبی یا بازگشایی دارد، اعلام کنند که نسبت به بازگشایی مسیر اقدام کنیم. سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: فرمانداران باید نقاط حادثه‌خیز و مسیر رودخانه‌های داخل شهر را رصد و در صورت نیاز به لایه‌روبی و بازگشایی به شرکت آب منطقه‌ای اعلام کنند.

وی اضافه کرد: رفع تصرف بستر رودخانه‌ها در راستای صیانت و حفاظت از رودخانه‌ها و با هدف عبور ایمن سیلاب و پیشگیری از هرگونه خسارت جانی و مالی به شهروندان انجام می‌شود.

سروری با بیان اینکه سال گذشته ۶۳.۷ کیلومتر در قالب ۱۶۱ هکتار حریم و بستر رودخانه در استان خراسان جنوبی رفع تصرف و آزادسازی شد گفت: این وسعت با اعتبار سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان آزادسازی و لایروبی شده است.

وی افزود: از مجموع ۶۳.۷ کیلومتر آزاد شده، ۲ کیلومتر در رودخانه زابری سرایان، ۳.۲ کیلومتر در رودخانه شوراب قاین، ۲۵ کیلومتر در رودخانه شاهرود، ۲۵ کیلومتر در رودخانه مود، چهار کیلومتر در رودخانه عباس بیک و ۴.۵ کیلومتر در رودخانه دیهشک شهرستان طبس آزادسازی شده است.

کد خبر: 52854
  تاریخ خبر : 1400/04/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/07
 مدیر روابط عمومی سایت
 138