دوشنبه, 15 آذر 1400
مشروح خبر :: شاخص آسیب پذیری دشت‌های خراسان جنوبی از کم آبی دو برابر میانگین کشوری است

شاخص آسیب پذیری دشت‌های خراسان جنوبی از کم آبی دو برابر میانگین کشوری است

شاخص آسیب پذیری که از تقسیم متوسط کسری مخزن استان بر میزان برداشت آب زیرزمینی توسط چاه های بهره برداری به دست می آید، در خراسان جنوبی 110 درصد بیشتر از میانگین کشوری است

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی ، گفت  این شاخص بیانگر توان آبدهی پایین آبخوان‌های استان است و اگر همراهی سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی نباشد با بحران جدی مواجه خواهیم شد. .

سعید سروری با بیان اینکه میانگین بارش درازمدت در استان ۱۱۵ میلی متر است.گفت استان خراسان جنوبی دارای ۳۵ محدوده مطالعاتی است که از این تعداد  ۸ محدوده ممنوعه بحرانی، ۱۸ محدوده ممنوعه و ۹ محدوده آزاد و از میان دشت‌های ممنوعه بحرانی استان دشت‌های سرایان و سده دارای وضعیت شکننده‌ای هستند. .

سروری افزود: عوارض مشهود پدیده فرو نشست شامل کاهش شدید آبدهی چاه‌ها و معیوب شدن آنها نوکنی و جا به جایی چاه و تحمیل هزینه هنگفت بر اقتصاد کشاورزی ایجاد شکاف و فرو چاله، از بین رفتن زمین‌های مزروعی و تغییر شکل آبراهه‌ها و در نهایت از بین رفتن آبخوان است.

وی گفت: شبکه سنجش آب زیرزمینی استان دارای ۴۶۵ حلقه چاه مشاهده‌ای است که به طور ماهانه سطح آب زیرزمینی در آن‌ها اندازه گیری و بر اساس آن میزان کسری مخزن و افت سطح آب زیرزمینی محاسبه می‌شود.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه کسری مخزن تجمعی استان از ابتدای شبکه اندازه گیری ۳.۷ میلیارد متر مکعب است، گفت: متوسط کسری مخزن ۲۰ ساله استان ۱۴۱ میلیون متر مکعب و متوسط افت آن ۲۶ سانتی متر است.

 

کد خبر: 51843
  تاریخ خبر : 1400/02/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/20
 مدیر روابط عمومی سایت
 199