دوشنبه, 15 آذر 1400
مشروح خبر :: تشکیل" قرارگاه آب" برای مقابله با خشکسالی در خراسان جنوبی

طرح اورژانسی برای زخم خشکسالی در خراسان جنوبی

تشکیل" قرارگاه آب" برای مقابله با خشکسالی در خراسان جنوبی

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی از راه اندازی «قرارگاه استانی آب» با دستور ویژه استاندار خبر داد و گفت: اگرچه در کارگروه های استان، شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه مقابله با خشکسالی را داریم اما با توجه به اهمیت موضوع آب، این قرارگاه تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، "محمد فرهادی" در نخستین نشست تشکیل و فعالیت این قرارگاه افزود: با توجه به کاهش شدید بارندگی ها در سال زراعی جاری و بالطبع کاهش حجم ذخایر آبی استان، قرارگاه استانی آب به تدبیر استاندار راه اندازی شده است.

وی از مدیران دستگاههای مرتبط با حوزه آب استان خواست موضوع تامین آب شرب مردم به ویژه در تابستان را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

رییس قرارگاه آب استان خراسان جنوبی گفت: در این راستا از تمامی امکانات و ظرفیت های دستگاه های اجرایی به گونه ای استفاده شود که موضوع تامین آب به ویژه در آبرسانی سیار دچار آسیب و مشکل نشود.

وی تاکید کرد: دستگاه ها باید علاوه بر تامین اعتبارات مورد نیاز، مدیریت منابع آبی و استفاده بهینه از آن را در دستور کار قرار دهند.

فرهادی گفت: یکی از اقدامات بسیار موثر در مدیریت منابع آبی، موضوع کاهش هدر رفت شبکه های آب شرب است که باید به صورت ویژه در برنامه ها دیده شود.

وی بر استفاده بهینه از پساب فاضلاب شهر بیرجند تاکید کرد و گفت: شرکت آب منطقه ای باید طرحی را با هماهنگی جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل صنعت، معدن و تجارت آماده و طی یک ماه آینده به جلسه ارائه کند.

معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: این استان سال گذشته به لحاظ گسترش سامانه های نوین آبیاری بین دیگر استانها جایگاه چهارم را داشته است و جهاد کشاورزی باید موضوع نصب و راه اندازی این سامانه ها را امسال نیز با جدیت دنبال کند.

وی اظهار داشت: هوشمندسازی چاه های کشاورزی نیز باید در اولویت برنامه های دستگاه های متولی قرار گیرد.

فرهادی به موضوع تبخیر آب در سدهای استان اشاره کرد و گفت: شرکت آب منطقه ای برای معرفی راهکارهایی در راستای کاهش تبخیر آب در سدها به ویژه در سد نهرین طبس که مصرف آب شرب نیز دارد، طرح مناسبی را به قرارگاه آب ارائه کند.

وی افزود: اجرای خط انتقال دره بید طبس نیز باید با اولویت ویژه در دستور کار شرکت آب منطقه ای قرار گیرد.

رییس قرارگاه آب استان، مهمترین اصل در موضوع مصرف بهینه آب را فرهنگ سازی عنوان کرد و گفت: صدا و سیما و سایر دستگاه های فرهنگی از ظرفیت در اختیار خود برای ترویج فرهنگ بهینه مصرف آب استفاده کنند تا این موضوع در جامعه نهادینه شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه گاهی مشاهده می شود در روستاها، آبیاری باغات و مزار ع یا تامین آب دامداری ها و مرغداری ها بدون هماهنگی از شبکه آب شرب صورت میگیرد لذا باید شرکت آب و فاضلاب نسبت به شناسایی و نیز برخورد با متخلفین اقدام کند. براساس مصوبات نخستین نشست قرارگاه آب استان مقرر شد، با توجه به اهمیت موضوع، جلسات این قرارگاه هر ۲ هفته یکبار تشکیل و بنا به ضرورت نشست های فوق العاده در بازه زمانی کوتاه تری برگزار شود. همچنین دستگاه های اجرایی به صورت هفتگی گزارش کار خود را به دبیرخانه قرارگاه که شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی است، ارائه کنند. اساسنامه قرارگاه که آماده شده در اختیار دستگاه ها قرار گیرد تا با اعمال نظرات کارشناسی طی سه روز آینده بعد از بررسی کامل و ویرایش نهایی به تایید استاندار برسد.

فرمانداران نیز مکلف شدند جلسات مشابه را در شهرستان ها برگزار کنند و نتایج جلسات را به قرارگاه انعکاس دهند، ضمن اینکه در کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها نگاه ویژه ای به آبرسانی سیار و توزیع آب داشته باشند.

کد خبر: 51262
  تاریخ خبر : 1400/01/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/01/24
 مدیر روابط عمومی سایت
 353