سه‌شنبه, 31 فروردین 1400
مشروح خبر :: آرزوی دیرینه مردم یزد برای احداث سد به وقوع پیوست

معاون اول رئیس جمهور:

آرزوی دیرینه مردم یزد برای احداث سد به وقوع پیوست

معاون اول رئیس جمهور گفت: ساخت سد یک آرزوی دیرینه برای مردم استان یزد بود که این آرزو امروز محقق شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد، اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح و آبگیری سد هرات به صورت ویدئو کنفرانس اظهار داشت: ساخت سد در یزد یک آرزوست و مردم اهمیت آب را به خوبی می دانند.
وی از پیمانکار و همه کسانی که در اجرای سد مخزنی خوانسار و مخزن 20 هزار مترمکعبی میبد و خطوط اول و دوم آبرسانی به میبد و اردکان تلاش کردند، قدردانی کرد و گفت: این طرح ها بسیار مهم است و در آینده بیشتر به مردم توضیح دهید تا ارزش طرح ها را بدانند.
جهانگیری بیان کرد: امیدواریم این سد، در آستانه مبعث هدیه ارزشمندی برای مردم باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد نیز در این مراسم با اشا ره به افتتاح چهار طرح بزرگ و مهم آب و برق اظهار داشت: سد مخزنی هرات و تاسیسات وابسته به آن، مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی مرور،  قطعه اول و دوم خط لوله آبرسانی به شهرهای میبد و اردکان از جمله طرحهای مورد بهره برداری است. 
وی از آغاز عملیات آبگیری سد خوانسار هرات نخستین سد استان خبر داد و اظهار داشت: پروژه سد خوانسار که در سال ۸۸ عملیات احداث آن آغاز شد، با فراز و نشیب های زیادی مواجه گردید که خوشبختانه امروز شاهد بهره برداری از آن خواهیم بود. 
جوادیان زاده ادامه داد: این سد علاوه بر تامین حقابه های کشاورزی منطقه، به میزان ۲ میلیون متر مکعب تامین آب شرب و یک میلیون متر مکعب تامین آب صنعت منطقه را بر عهده خواهد داشت.
وی اضافه کرد: تاریخ مطالعات  سد خوانسار از سال ۱۳۶۹ آغاز و در سال ۱۳۸۲ نیز مطالعات آن خاتمه یافت همچنین عملیات اجرایی آن نیز از سال ۱۳۸۸ آغاز شد.
وی تصریح کرد: ارتفاع سد یاد شده از پی سنگی ۵۷ متر، حجم مخزن ۲۴ میلیون متر مکعب، طول تاج مخزن ۵۰۵ متر، عرض تاج ۷ متر و نوع سرریز پلکانی است. 
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گفت: این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و هدف از اجرای این پروژه کنترل سیلاب، تامین ۵.۶ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی و بهداشت و صنعت جهت شهرهای هرات و بوانات ، تامین حق آبه های روستاییان پایین دشت و حق آبه های زیست محیطی است.
وی به طرح قابل افتتاح حوزه برق در استان اشاره کرد و گفت: خط ۲۳۰ کیلوولت ابرکوه- اسمالون یزد هم فردا به بهره برداری می رسد. 
جوادیان زاده افزود:  این خط ۲۳۰ با هدف ایجاد زمینه برقراری رینگ شبکه برق شهرستان های ابرکوه و خاتم، افزایش قابلیت اطمینان شبکه و تامین برق صنایع و معادن منطقه اسمالون ایجاد شده است.
جوادیان زاده خاطرنشان کرد: چهار طرح یاد شده با اعتبار ۳۹۰ میلیارد تومان در استان افتتاح می شوند.

کد خبر: 50634
  تاریخ خبر : 1399/12/17
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/12/17
 روابط عمومی
 62
  ثبت دیدگاه