سه‌شنبه, 31 فروردین 1400
مشروح خبر :: خط اضطراری طرح سامانه دوم آبرسانی اصفهان اوایل سال آینده افتتاح می شود

مدیر عامل آب منطقه ای اصفهان:

خط اضطراری طرح سامانه دوم آبرسانی اصفهان اوایل سال آینده افتتاح می شود

خط اضطراری طرح سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ اوایل سال آینده افتتاح می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان، پنجم اسفنده ماه، دکتر مسعود میر محمد صادقی با اعلام این خبر افزود: سامانه دوم آبرسانی اصفهان شامل خط انتقال آب و تصفیه خانه ای به ظرفیت حدود 9.6 متر مکعب بر ثانیه است که مشکلات کمبود آب شرب استان اصفهان در پیک مصرف را مرتفع می سازد.  وی با اشاره به این که استان اصفهان حدود 4 تا 5 متر مکعب بر ثانیه کمبود آب دارد، خاطر نشان کرد: تونل 27 کیلومتری این سامانه به اتمام رسیده است اما خط انتقال آب آن در حال ساخت است و پیش بینی می‌شود خط اضطراری طرح سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ با اعتباری افزون بر ۳۰۰ میلیارد تومان، اردیبهشت سال آینده به بهره برداری برسد. مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه این بهره برداری از این خط اضطراری حدود 3.2 متر مکعب بر ثانیه از کمبود آب شرب استان را جبران می کند، گفت: با اجرای اجرای طرح سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ مشکل آب شرب اصفهان برای چند سال حل می شود.

دکتر میر محمد صادقی با اشاره به طرح استراتژیک سد و تونل سوم کوهرنگ، خاطر نشان کرد: تونل سوم کوهرنگ با طول حدود 23 کیلومتر به بهره برداری رسیده و سد آن با حجم 385 میلیون متر مکعب و  ارتفاع 130 متر، در سرچشمه رودخانه زاینده رود در حال احداث است که تا کنون 53 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان این که طرح ساماندهی رودخانه زاینده رود از دیگر طرح های در دست اجرای شرکت آب منطقه ای اصفهان است، افزود: با همکاری صنف کشاورزان بالغ بر 120 کیلومتر جاده در دو طرف رودخانه زاینده رود به منظور دسترسی، کنترل حریم بستر آن احداث شده است.

وی با اشاره به پر و مسدود المنفعه شدن بیش از پنج هزار و 500 حلقه چاه غیر مجاز خاطر نشان کرد: با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی اصلاح و تعدیل پروانه 15 هزار حلقه چاه مجاز در استان انجام و حدود یک هزار و 800 کنتور هوشمند نیز بر روی چاه ها نصب شد. میر محمد صادقی افزود: سه هزار و 100 دستگاه و ادوات غیر مجاز حفاری غیر مجاز نیز تا کنون توقیف شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان این که برنامه سازگاری با کم آبی استان اصفهان در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی مصوب شده است، تصریح کرد: تعامل سازنده ای میان دستگاه های مرتبط با آب در استان اصفهان با راه اندازی این کارگروه ایجاد شده است.

وی در پایان گفت: در بخش عمده ای از صنایع استان اصفهان شامل فولاد مبارکه، ذوب آهن، پالایشگاه و نیروگاه های برق، پساب جایگزین آب خام شده است.

 

کد خبر: 50368
  تاریخ خبر : 1399/12/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/12/05
 پرستو ایران پور
 102
  ثبت دیدگاه