شنبه, 9 اسفند 1399
مشروح خبر :: تشکیل جلسه کارگروه فنی ایران و آذربایجان برای ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی

تشکیل جلسه کارگروه فنی ایران و آذربایجان برای ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی

سومین جلسه کارگروه فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای "خداآفرین وقیزقلعه سی" بر روی رودخانه مرزی ارس به میزبانی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی،  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اعلام این خبر  گفت: در این جلسه به استناد مفاد ماده ۲ قانون ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی و در ادامه جلسات قبلی که اسناد و نقشه‌های سد خداآفرین توسط طرفین مبادله  و مورد موافقت قرار گرفت، در جلسه اخیر نیز اسناد و نقشه‌های "سد قیز قلعه سی "توسط کارشناسان فنی دو کشور  بررسی و موردتایید قرار گرفت .

مهندس یوسف  غفارزاده در ادامه ابراز امیدواری کرد با این توافق ها روند اجرا و بهره‌برداری از سدهای "خداآفرین و قیزقلعه سی" سرعت بیشتری بگیرد و در آینده نزدیک شاهد استفاده مشترک از منابع آب و انرژی این سدها باشیم و مردم دو کشور از منافع حاصل از آن برخوردار شوند .

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی سد خاکی خداآفرین به عنوان یکی از بزرگترین سدهای خاکی شمال غرب کشور در فاصله ۲۲۰ کیلومتری تبریز با حجم مخزن یک میلیارد و ۶1۲ میلیون مترمکعب و حجم آب تنظیمی ۲ میلیارد متر مکعب با هدف تامین سالانه یک میلیارد مترمکعب حقابه  ایران،  مهار سیلاب،  توسعه آبزی پروری و شیلات و تولید ۵۵۰ گیگاوات ساعت برق در سال به صورت مشترک با کشور جمهوری آذربایجان بر روی رودخانه ارس به صورت مشترک احداث شده و در حال حاضر ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 مهندس غفارزاده در پایان گفت : سد انحرافی تنظیمی قیز قلعه سی نیز با هدف تامین آب مورد نیاز شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین تولید برق سالانه ۲۷۰ گیگاوات ساعت در ۱۲ کیلومتری پایین دست سد خداآفرین احداث شده و در حال حاضر از0 ۹ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

سومین جلسه کارگروه فنی جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان برای ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای خداآفرین و بررسی به ریاست محمد اسدف مدیر شعبه علم، پروژه ، ساخت و ساز و روابط خارجی شرکت سهامی عام آب و آبیاری جمهوری آذربایجان و هوشنگ غلامی رئیس اداره رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو و هیئت همراه طرفین به مدت دو روز در تبریز برگزار شد.

گزارش خبرنگار ماهمچنین حاکی است  هیئت دیگری به ریاست" النور سلطان اف " معاون وزیر انرژی و و هیئت همراه پنجشنبه 30بهمن ماه  از پروژه های سد و نیروگاه های "خداآفرین و قیز قلعه سی" بازدید کردند.

 

 

 

کد خبر: 50288
  تاریخ خبر : 1399/12/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/12/02
 کاربر روابط عمومی
 52
  ثبت دیدگاه