شنبه, 9 اسفند 1399
مشروح خبر :: معاون آب و آبفا وزیر نیرو : ایران با در اختیار داشتن 2700 کیلومتر مرز دریایی از فرصت های بی نظیری برای بهره مندی از آب دریا برخوردار است

معاون آب و آبفا وزیر نیرو : ایران با در اختیار داشتن 2700 کیلومتر مرز دریایی از فرصت های بی نظیری برای بهره مندی از آب دریا برخوردار است

"کنفرانس سه روزه بین المللی نمک زدایی و تصفیه آب"از روز سه شنبه ۲۸ بهمن ماه به همت پردیس بندر عباس دانشگاه امیر کبیر به صورت ویدیو کنفرانسی آغاز بکار کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، مهندس تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا طی سخنرانی خود در این کنفرانس اظهار داشت :کشور جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن 2700 کیلومتر مرز دریایی در شمال و جنوب کشور از فرصت های بی نظیری برای بهره مندی از آب دریا برخوردار است. این ظرفیت خدادادی، مورد توجه وزارت نیرو بوده و هست ولی سعی شده برنامه ریزی برای بهره مندی از آن با در نظر گرفتن ملاحظات مختلف زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی صورت گیرد. پیامدهای زیست محیطی برداشت آب از دریا و دفع پساب‌های تغلیظ شده در زیست بوم‌های آبی نزدیک ساحل می‌تواند بسیار شدید باشد و منجر به تخریب زیست‌گاه‌ها و آسیب به حیاط آبزیان شود. بنابراین لازم است که در صدور مجوز برداشت آب دریا و راه اندازی واحدهای نمک زدایی، ملاحظات زیست محیطی به دقت رعایت شود.

وی در ادامه گفت :مطابق با ماده 21 قانون توزیع عادلانه آب، تخصیص آب منحصراً با وزارت نیرو است و بنابراین وزارت نیرو از دولت قبل اقدامات جدی در خصوص شناسایی فرصت های تخصیص آب دریا را آغاز نمود. در این راستا مطالعات جامعی در مورد نیاز سنجی به استحصال آب دریا و نمک زدایی با توجه به برنامه ها و طرح های توسعه بخش صنعت با مشارکت وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت. در نتیجه این مطالعات، نیاز آبی 900 میلیون متر مکعبی بخش صنعت در 17 استان شناسایی شد.

تقی زاده گفت : در حال حاضر، قراردادهای 85 پروژه تاسیسات آب شیرین کن شامل 24 پروژه در حال ساخت و 61 پروژه در حال بهره برداری با ظرفیت 177 میلیون متر مکعب در سال با حجم سرمایه گذاری 17500 میلیارد ریال (در زمان عقد قرارداد) با سرمایه گذاران بخش خصوصی منعقد گردیده است. بیش از 90 درصد قراردادهای منعقد شده در استان های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان هستند که نشان دهنده فرصت های توسعه نمک زدایی در این منطقه است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام کرد: در دولت تدبیر و امید، 54 واحد از کل 85 واحد آب شیرین کن ذکر شده، در دست احداث و بهره برداری می باشد که نشان دهنده توجه دولت دوازدهم به توسعه ظرفیت های استحصال و نمک زدایی آب دریاست.

وی افزود: در دولت دوازدهم، موافقت اولیه تخصیص برداشت و نمک‌زدایی از آب دریای عمان برای استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی مجموعاً به میزان 280 میلیون مترمکعب صادر شد و انتخاب کنسرسیوم سرمایه گذار متشکل از شرکت های بخش خصوصی برای مطالعات و اجرای طرح نیز انجام شده است.

یکی از پروژه های بزرگ نمک زدایی کشور، طرحی است که به منظور تامین نیاز های معدن گل گهر، مس سرچشمه و چادرملو در استان های یزد و کرمان و برخی از صنایع دراستان یزد و همچنین تامین نیاز های شرب استان هرمزگان و نقاط جمعیتی مسیر انتقال در استان کرمان، در دست اجرا می باشد. مجوز تخصیص آب برای برداشت از خلیج فارس و نمک زدائی این طرح به میزان 150 میلیون مترمکعب در سال توسط وزارت نیرو صادر شده است. این طرح جهت رسیدن به اهداف کامل خود، دارای سه فاز اجرایی می باشد که فاز اول آن اخیراً با حضور رئیس جمهور محترم به بهره برداری رسید. این طرح با مساعدت های دولت در تأمین وام 280 میلیون یورویی و تأمین مالی از طریق بانکهای داخلی تاکنون فقط فاز اول آن به بهره برداری رسیده و افتتاح فازهای بعدی نیز در صورت فعال شدن و تأمین منابع مالی کافی، تا سال 1401 به طول خواهد انجامید.

تقی زاده افزودبه طور خلاصه، اقداماتی برای شروع و اجرایی شدن فرآیند انتقال آب دریا برای مصارف صنعت به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، هرمزگان و یزد درچارچوب موافقت های اولیه تخصیص آب صادره برای شرکت های آب منطقه ای استان های ذیربط، در حال انجام بوده و غالباً سرمایه گذاران آنها نیز تعیین شده اند. از طرفی مطابق با بیانات مقام معظم رهبری، انجام چنین اقداماتی توسط این دولت، ریل گذاری برای اقدامات و فعالیت های آینده محسوب شده و امید می رود آغاز عملیات اجرایی این طرح ها نیز در همین دولت صورت گیرد.

مهندس تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در پایان سخنان خود از زحمات مدیران و اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر بخصوص دست اندرکاران در پردیس بندرعباس به خاطر توجه به موضوع مهم نمک زدایی آب دریا تشکر  و برای همه شرکت کنندگان در این کنفرانس مهم، آرزوی توفیق و بهره مندی از مطالعات ارزشمندی که در کنفرانس ارائه خواهد شد نمود.

کد خبر: 50252
  تاریخ خبر : 1399/11/30
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/11/30
 علی بخشی
 209
  ثبت دیدگاه