سه‌شنبه, 3 اردیبهشت 1398
شبکه خبری آب ایران - مشروح خبر :: برگزاری چهارمین جلسه کارگروه طرح صیانت از منابع آب در خراسان رضوی

 

 

برگزاری چهارمین جلسه کارگروه طرح صیانت از منابع آب در خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، چهارمین جلسه کارگروه طرح صیانت از منابع آب استان خراسان رضوی به ریاست معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری این استان و با حضور مدیران شرکت های آب و آبفا برگزار شد.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در این جلسه ضمن تقدیر از اهتمام ویژه مقامات قضائی استان به موضوع آب عنوان کرد: موضوع مدیریت پسماندها و فاضلاب های ویژه خطرناک که به صورت غیراستاندارد دفع یا رهاسازی می شوند یکی از معضلات جدی حفاظت کیفی منابع آب در استان است.

محمد علایی با اشاره به سمیت شدید برخی از عناصر موجود در این فاضلاب ها و پسماندها افزود: در مجموعه شهرک های صنعتی بخش اعظم فاضلاب ها خطرناک محسوب نمی شوند اما عدم تفکیک فاضلاب چند واحد معدود آلاینده که دربردارنده فلزات سنگینی همچون جیوه، آرسنیک، وانادیوم و ... هستند موجب افزایش مواد سمی کل فاضلاب خروجی از شهرک می شود. در مورد واحدهای درمانی و بیمارستانی نیز این موضوع صدق می کند.

علایی با طرح این موضوع پیشنهاد کرد: به عنوان آخرین راه حل فنی برای کاهش پیامدهای ناگوار ناشی از رهاسازی این گونه فاضلاب ها در طبیعت، می توان اختصاص مکانی برای تبخیر آن ها و عدم نشت به آب های سطحی و زیرزمینی را مد نظر داشت.

در چهارمین جلسه کارگروه طرح صیانت از منابع آب استان، محمد بخشی محبی، معاون دادستان عمومی و انقلاب استان در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم نیز حضور یافت و درباره تعیین تکلیف برخی صنایع آلاینده در شهرک صنعتی چرمشهر عنوان کرد: طی 2 سال گذشته پیگیری های متعددی در خصوص ساماندهی فاضلاب خروجی شهرک صنعتی چرمشهر صورت گرفته است و چند نوبت به متولیان آن مهلت داده شده است. علیرغم مهلت های داده شده موضوع رسیدن کیفیت فاضلاب خروجی شهرک به سطح استاندارد به نحو قابل قبولی توسط شرکت شهرک های صنعتی پیشرفت نداشته و در آینده نزدیک با حکم دادستانی و به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی امکان پلمپ صنایع آلاینده شهرک وجود خواهد داشت.

سید امیر مرتضوی، معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان خراسان رضوی؛ اظهار داشت: تجربه موفق برخی دستگاه های اجرایی در استان نشان داده که با تکیه بر برخی راهکارهای نوآورانه در چارچوب قوانین موجود می توان بدون نیاز به تشکیل پرونده قضائی تعدادی از تخلفات آبی را ساماندهی نمود. در بحث چاه های غیرمجاز و همچنین صنایع آلاینده نیز می توان این راهکارها را بررسی کرد.

وی خواستار شد: همچنان که اغلب موضوعات مطرح شده در این کارگروه طی جلسات گذشته به همین شیوه رسیدگی و ساماندهی شده است می توان در چارچوب برنامه ای که توسط شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی پیشنهاد خواهد شد با کاهش نیاز به تشکیل پرونده های قضائی چالش های موجود در مدیریت فاضلاب ها و پسماندهای خطرناک را نیز ساماندهی نمود.

منبع خبر: http://www.khrw.ir/SC.php?type=component_sections&id=118&sid=1633

دیدگاه کاربران