سه‌شنبه, 3 اردیبهشت 1398
شبکه خبری آب ایران - مشروح خبر :: استفاده از سد وادان برای مقاصد گردشگری

 

 

استفاده از سد وادان برای مقاصد گردشگری

مجری سد وادان از ایجاد منطقه گردشگری در محل ساخت این سد خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، کمال الدین کاظمی مجری سد وادان در حاشیه بازدید وزیر نیرو از پروژه های شرکت آب منطقه ای تهران گفت: مطالعات اجرای این سد در دهه 70 توسط یک شرکت مهندسی مشاور انجام شد که در آن زمان پتانسیل آبی منطقه 11 میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده بود و برای این منظور سدی به ظرفیت مخزن 2.6 میلیون متر مکعب طراحی گردید.
وی افزود: در سال 1384 که عملیات اجرایی طرح شروع شد، شرکت آب منطقه ای تهران به عنوان مجری در منابع آبی منطقه تشکیک کرد و نتوانست پاسخ سوالات خود را از مشاور بگیرد لذا بازنگری مطالعات سد را به مشاور دیگری واگذار کرد.

مجری سد وادان با اشاره به اینکه پس از مطالعات مجدد مشخص شد که پتانسیل آبی منطقه به دلیل حفر 1200 حلقه چاه غیرمجاز در منطقه به حدود 200 هزار متر مکعب کاهش یافته است، گفت: با  مشخص شدن این موضوع عملا اجرای این سد با اهداف گذشته دیگر توجیه اقتصادی نداشت چراکه  پتانسیل آبی منطقه به شدت کاهش یافته بود.

وی در پایان گفت: هم اکنون شرکت آب منطقه ای تهران با عنایت به تخصیص رودخانه تار به دشت هومند آبسرد، در نظر دارد بخشی از این تخصیص را در سد وادان ذخیره و همزمان طرح گردشگری را در این منطقه راه اندازی کند.

منبع خبر: http://thrw.ir/SC.php?type=component_sections&id=118&sid=2462

دیدگاه کاربران