سه‌شنبه, 1 آبان 1397
شبکه خبری آب ایران - مشروح خبر :: روند پیشرفت برنامه جامع سازگاری با کم آبی در مازندران با حضور استاندار مازندران بررسی شد.

 

 

روند پیشرفت برنامه جامع سازگاری با کم آبی در مازندران با حضور استاندار مازندران بررسی شد.

در دومین جلسه شورای حفاظت منابع آب استان در سال جاری، روند پیشرفت برنامه جامع سازگاری با کم آبی در مازندران با حضور مهندس اسلامی استاندار مازندران و دیگر اعضای شورا مورد بررسی قرار گرفت.  

در این نشست آقای دکتر یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به اقدامات استان در زمینه طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی بخصوص پروژه های اصلاح و تعدیل پروانه های بهره برداری، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه، اقدامات پیشگیرانه از سوی گروه‌های گشت و بازرسی و مأمورین ماده 30، اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی به کشاورزان و دهیاران و دانش آموزان، اولویت بندی تخصیص منابع آب، انتخاب الگوی کشت متناسب با منطقه، مدیریت آبگیری آب بندانها و جلو انداختن زمان کشت، کاهش 30 درصدی آب مصرفی در بخش فضای سبز و خدمات شهری، تهیه و اجرای طرح های نوبت بندی با مکانیسم‌های جدید و اجرای الزامات زیست محیطی را به عنوان بخشی از اقدامات مهم در بخش سازگاری با کم آبی به تشریح وضعیت منابع آب استان پرداخت و گفت: بطور میانگین در کل استان حدود 11 درصد کاهش بارندگی داریم و میزان رواناب ما در رودخانه که اتکای اصلی استان بر آب بهنگام است حدود 51 درصد کاهش داریم که این رقم در فصل زراعی حدود 62 درصد (فروردین و اردیبهشت 97) می باشد.

وی میزان ذخیره آب در سدها و آب بندانهای استان را حدود 360 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: این رقم بطور میانگین حدود 50 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کمتر است. مدیرعامل آب منطقه مازندران تصریح کرد: کل استان تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته که این پدیده از لحاظ اجتماعی و اقتصادی تبعاتی را در پی خواهد داشت.

یخکشی همچنین با اشاره به محدودیت های تأمین آب شرب در استان یادآور شد: 21 شهر استان با کمبود آب مواجه هستند و برای عبور از این بحران نیز برنامه هایی در دست انجام داریم که ازجمله آن ها بهره گیری از ظرفیت حداکثر تأسیسات در دست بهره برداری و تعدادی از طرح آبرسانی در دست اجرا ازجمله طرح آبرسانی به شهر ساری و میاندرود و طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران می باشد.

در ادامه استاندار مازندران با اشاره به این که بحث آب یک موضوع حیاتی است و در دولت بر مدیریت ویژه منابع و مصارف حوزه آب تأکید شده است، عنوان کرد: جهان با تغییرات اقلیمی مواجه است و ایران هم از این تغییرات، متأثر است و ضرورت دارد نگاهمان را به مصرف و تأمین منابع آب عوض نماییم و فرهنگ مصرف را اصلاح کنیم.

مقام عالی دولت در مازندران، بر تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه تأکید کرد و افزود: سازوکار مدیریت کم آبی در سال جاری در قالب یک برنامه هماهنگ ارائه شود و برنامه جامع مقابله با کم آبی استان برای طرح و تصویب در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کشور در اسرع وقت تهیه گردد.

مهندس اسلامی ضمن تأکید بر طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمین تصریح کرد: نصب کنتور هوشمند، توسعه سامانه آبیاری نوین و توسعه کشت گلخانه ای در استان راستای کاهش مصرف آب دنبال شود.

منبع خبر: http://mzrw.ir/SC.php?type=component_sections&id=118&sid=1622

دیدگاه کاربران