سه‌شنبه, 1 آبان 1397
شبکه خبری آب ایران - مشروح خبر :: برگزاری کارگروه مدیریت جامع منابع آب استان

 

 

برگزاری کارگروه مدیریت جامع منابع آب استان

کارگروه مدیریت جامع منابع آب استان خراسان جنوبی با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیران عامل شرکت های صنعت آب و مدیران جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در محل سالن جلسات معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، با بیان اینکه موضوع آب از مسائل بسیار مهم ، اساسی و حیاتی در کشور و بخصوص خراسان جنوبی محسوب می شود، اظهار داشت: باید در خصوص مدیریت و نحوه مصرف آب ،طرح ها و روش های نوین را در دستور کار قرار دهیم در غیر اینصورت با چالش و مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد.

"سید مجتبی علوی مقدم "بر حضور بخش خصوص در اینگونه جلسات تاکید کرد و گفت: از آنجایی که در اجرای بسیاری از طرح ها بایستی از بخش خصوصی کمک گرفت، اطلاع و اشراف آنان بر موضوعات مرتبط، موجب موفقیت در اجرای برنامه ها خواهد شد. 

وی از سایر اعضای این کار گروه خواست ،برنامه ها و راهکارهای پیشنهادی خود را در قالب برنامه ای جامع و منسجم ، جهت طرح در شورای حفاظت منابع آب استان ارائه داده تا در این جلسه در خصوص جذب اعتبارات لازم و اجرایی شدن آن ،برنامه ریزی و تصمیم گیری بعمل آید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی نیز در این جلسه ،با اشاره به برگزاری جلسات مشترک با جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: اقداماتی که برای آب قابل برنامه ریزی لحاظ شده است بایستی به گونه باشد که با کاهش میزان برداشت از چاه ها ،تغییر وخللی در معیشت کشاورزان ایجاد نشود.

"حسین امامی"میزان برداشت از چاه های غیر مجاز استان را در مجموع  3میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: تعداد  چاه های غیر مجاز استان 370 حلقه می باشد که تعداد 96 حلقه در سال گذشته پر و مسدود شده است.

وی گفت: توجه ویژه به تغییر نوع آبیاری ازغرقابی به آبیاری تحت فشار ،راندمان آبیاری را از 35 به 70 درصد افزایش داده و این امر موجب می شود 60 درصد از آب قابل برنامه ریزی، از محل آبیاری تحت فشار تامین شود و لطمه ای هم به بخش کشاورزی وارد نشود.

امامی با اشاره به اینکه تا افق 1415 مشکلی در تأمین آب شهرهای استان وجود ندارد، خاطر نشان کرد: افزایش راندمان در بخش کشاورزی، خرید و پلمپ چاه های کم بازده،اجرای پروژه های صنعتی و جایگزینی با شغل کشاورزی ،کاهش هدر رفت در خطوط انتقال آب و جدا سازی آب شرب از آب فضای سبز شهری، می تواند نقش مهمی در حفاظت از منابع آبی موجود و تأمین آب استان در آینده داشته باشد.

در ادامه مدیران جهاد کشاورزی،منابع طبیعی و آب و فاضلاب شهری و روستایی به ارائه نظرات و برنامه های پیشنهادی خود همچون مدیریت عرضه و تقاضای آب و نیز راهکارهای خود در زمینه مدیریت مصرف بهینه آب پرداختند.

منبع خبر: http://skhrw.ir/SC.php?type=component_sections&id=118&sid=594

دیدگاه کاربران