دوشنبه, 30 مهر 1397
شبکه خبری آب ایران - مشروح خبر :: استان لرستان از سدسازی جامانده است و امروزه گرفتن مجوز تخصیص آب و سد سازی کار بسیار سخت و دشواری است.

 

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان در جمع خبرنگاران عنوان کرد

 

استان لرستان از سدسازی جامانده است و امروزه گرفتن مجوز تخصیص آب و سد سازی کار بسیار سخت و دشواری است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای لرستان رضا میرزایی در مصاحبه با خبرنگاران در خصوص منبع تأمین آب شرب استان لرستان اظهار داشت: لرستان دارای ۱۱ شهرستان، ۲۴ نقطه شهری و ۲۸۶۴ روستای دارای سکنه با جمعیتی قریب به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است که هنوز آب شرب هیچ نقطه شهری یا روستایی آن از طریق آب سد تامین نمی‌شود و تامین آب شرب همه جمعیت استان از طریق چاه، چشمه و یا برداشت مستقیم آب سطحی است.  

این کارشناس آب کشور افزود: در حال حاضر سد شهید بروجردی با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۱۰ درصد و سد آبسرده با پیشرفت فیزیکی حدود ۳۵ درصد جهت تامین آب شرب شهر بروجرد و سد کمندان با پیشرفت فیزیکی حدود ۷۵ درصد جهت تامین آب شرب بلند مدت و پایدار شهرهای ازنا و الیگودرز در دست ساخت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه کاری که در سال های گذشته به علت عدم محدودیت های اداری و مالی در حوزه طرح های توسعه منابع آب شرب، کشاورزی و صنعت می‌توانست انجام گیرد، متاسفانه انجام نگرفته است، تصریح کرد: لرستان از سدسازی جا مانده است و امروزه با توجه به تغییر شرایط اقلیمی و بحران کم آبی که در کشور وجود دارد صدور مجوز تخصیص آب و سدسازی کار بسیار سخت و دشواری است.

رضا میرزایی بیان کرد: برای تامین آب شرب بلندمدت و پایدار جمعیت شهری و روستایی لرستان، نیاز به سدسازی است که با توجه به وضعیت اقلیمی مناسب و متوسط بالای بارش‌ها سالیانه لرستان (حدود ۵۵۰ میلی متر) و همچنین داشتن توپوگرافی مناسب جهت ساختن سد این پتانسیل را دارد.

ایشان در پایان خاطرنشان ساخت: لرستان سرزمینی بکر است و در خصوص طرح‌های توسعه منابع آب کشاورزی، صنعت و شرب در گذشته تاکنون کار بزرگ و عمده در آن صورت نگرفته است.

 

منبع خبر: http://lsrw.ir/SC.php?type=component_sections&id=118&sid=447

دیدگاه کاربران