سه‌شنبه, 1 آبان 1397
شبکه خبری آب ایران - مشروح خبر :: استفاده از پساب مهم ترین راه مقابله با تنش آّبی

 

 

استفاده از پساب مهم ترین راه مقابله با تنش آّبی

امروزه استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده شهری به عنوان یکی از منابع غیرمتعارف آب برای توسعه کشاورزی و صنعت در نواحی خشک مورد توجه قرار گرفته است و پساب تصفیه شده صرفه اقتصادی بسیار بالایی برای بخش صنعت دارد و صنایع بزرگ باید برای مشارکت در طرح های فاضلاب و تامین آب مورد نیاز خود پیشقدم شوند.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی: مدیر گروه بهره برداری از آبهای غیر متعارف و پساب های شرکت مدیریت منابع آب ایران در بازدیدی که از تصفیه خانه فاضلاب شهرهای اراک و خمین در استان مرکزی داشتند عنوان کردند: پساب در حال حاضر و در شرایط کم آبی یک منبع مهم تامین آب در کشور است و تا جایی که امکان پذیر است ما باید پساب را جایگزین آب های با کیفیت کرده و منابع آبی را آزاد کنیم. از پساب در چرخه صنعت استفاده نماییم و در جاهایی که ممکن است با چاه های آب کشاورزی جایگزین نماییم.
مهندس جهانی با بیان اینکه هم اکنون در دنیا فقط ۲۰ درصد پساب ها تصفیه می شود، ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما هم اکنون حدود ۴۸ درصد پساب ها تصفیه می شود ولی این طرح را باید برای ۶ میلیارد مترمکعب پساب تولیدی اجرا کرد.وی گفت: پساب تصفیه شده صرفه اقتصادی بسیار بالایی برای بخش صنعت دارد و صنایع بزرگ باید برای مشارکت در طرح های فاضلاب و تامین آب مورد نیاز خود پیشقدم شوند.
ایشان با بیان اینکه ۲۰ میلیون هکتار زمین کشاورزی در دنیا با پساب تصفیه شده آبیاری می شود، ادامه داد: می شود در استان های کم آب و خشک ایران مانند استان مرکزی برای تامین نیاز بخش صنعت و کشاورزی بر اجرای طرح های فاضلاب تاکید و سرعت بخشید.که برای رسیدن به این هدف همکاری و هم افزایی همه دستگاه های اجرایی، نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی و ذی نفعان همچون صنایع و کشاورزی را می طلبد.

منبع خبر: http://marw.ir/SC.php?type=component_sections&id=118&sid=921

دیدگاه کاربران