دوشنبه, 30 مهر 1397
شبکه خبری آب ایران - مشروح خبر :: نشست صمیمانه ائمه جماعات و مسئولین فرهنگی صنعت آب و برق استان قزوین

 

 

نشست صمیمانه ائمه جماعات و مسئولین فرهنگی صنعت آب و برق استان قزوین

نشست فرهنگی ائمه جماعات و مسئولین فرهنگی صنعت آب و برق استان با حضور رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان، مسئول و دبیر فرهنگی، دبیران و ائمه جماعات صنعت آب و برق در محل سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای قزوین برگزار گردید.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین، در ابتدای این نشست مهندس پویا رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان با بیان این که در حال حاضر از لحاظ میزان بارش 22 درصد نسبت به سال گذشته منفی هستیم عنوان داشت: از کل حجم منابع آب استان 91 درصد از آن در بخش کشاورزی و 9 درصد باقی مانده در بخش های شرب، صنعت و خدمات مصرف می شود که با توجه به میزان بالای مصرف آب در بخش کشاورزی باید تمهیدات لازم جهت استفاده درست و بهره برداری بهینه لحاظ گردد.

مهندس پویا در ادامه با بیان اینکه سد نهب اولین سد خاکی با هسته رسی استان می باشد اظهار داشت: سد مخزنی نهب در 35 کیلومتری جنوب غربی شهرستان تاکستان با طول تاج 2156 متر و ظرفیت 120 میلیون متر مکعب بر روی رودخانه خررود با آورد سالانه 142 میلیون مترمکعب و پیشرفت فیزیکی 85 درصد در حال ساخت است. ایشان هدف از ساخت سد نهب را ذخیره جریانات نابهنگام سیلابی رودخانه خررود، مدیریت بهره برداری از منابع آب با هدف حفظ و بهبود آبخوان دشت قزوین، توسعه شبکه های مدرن آبیاری و کشاورزی، افزایش راندمان آبیاری و صرفه جویی درمصرف آب کشاورزی و بالابردن رفاه نسبی کشاورزان و ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان عنوان نمود.

رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در استان قزوین در بخش دیگری از صحبتهای خود در خصوص سد بالاخانلو افزود: سد بالاخانلو دراستان قزوین، در فاصله 35 کیلومتری جنوب غربی شهرستان بوئین­زهرا با ظرفیت 38 میلیون متر مکعب بر روی رودخانه حاجی عرب با آورد سالانه 22.5 میلیون مترمکعب و پیشرفت فیزیکی 43 درصد در حال ساخت است و هدف از ساخت این سد تأمین آب شرب 5 شهر و 30 روستای منطقه بوئین زهرا، بهبود آبیاری 4200 هکتار از اراضی موجود، تغذیه مصنوعی آبخوان منطقه و کنترل سیلابها و حفظ محیط زیست می باشد.

در ادامه مهندس پویا با اشاره به طرح آبرسانی از سد طالقان به استان قزوین عنوان نمود: این طرح شامل دو پروژه تصفیه خانه با ظرفیت 2800 لیتر در ثانیه و خط انتقال بطول 120 کیلومتر است که احداث تصفیه خانه به روش سرمایه گذاری بخش خصوصیBOT انجام می شود و احداث خط انتقال هم به روش PC در حال انجام است و هدف از اجرای این پروژه تامین کمبود آب شرب 14 شهر و 194 روستا می باشد که بیش از 80 درصد از جمعیت استان را تحت پوشش قرار می دهد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین در ادامه ضمن بیان اهمیت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به تشریح اقدامات انجام گرفته در این راستا پرداخت و عنوان کرد: از ابتدای سال آبی 93 تاکنون با انسداد و پلمپ 1900حلقه چاه غیر مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت 257 حلقه چاه مجاز توانسته ایم بیش از 342 میلیون متر مکعب آب را در سفره های زیر زمینی حفظ و حراست کنیم بطوریکه میزان افت از 168 سانتی متر در سال آبی 94-93 به حدود 82 سانتی متر در سال آبی 97-96 رسیده است.

در ادامه این نشست حاج آقا محمدی دبیر فرهنگی صنعت آب و برق استان قزوین بیان داشت: ائمه جماعات با حضور به موقع در شرکت های مربوطه باعث رونق هر چه بیشتر اقامه نماز گردند. ایشان همچنین ضمن تشریح  برنامه های عملیاتی سال 97 در بخش فرهنگی از ائمه جماعت در خصوص فعالیت در زمینه های مختلف و همچنین بیان دیدگاههای امور فرهنگی وزارت نیرو و بومی سازی آن در شرکت ها، سخنانی را ایراد نمود.

شایان ذکر است در خاتمه این نشست نیز دبیران و ائمه جماعات نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بخش های مختلف فرهنگی بیان داشتند.

منبع خبر: http://qzrw.ir/SC.php?type=component_sections&id=118&sid=936

دیدگاه کاربران